Na zachodniej Ukrainie nieopodal głównego kolejowego przejścia granicznego z Polską utknęło około 1100 wagonów wypełnionych zbożem. To wywoła jeszcze większe zaburzenia w eksporcie żywności z terytorium naszego wschodniego sąsiada.
Ponad tysiąc wagonów z żywnością to tylko część z 24 190 wagonów, które nie są w stanie przekroczyć zachodniej granicy z Ukrainy. W wagonach znajdują się m.in.: olej roślinny, ruda żelaza, rudy metali, chemikalia i węgiel. O problemach poinformowała państwowa ukraińska spółka kolejowa Ukrzaliznycia – podał serwis Businessinsider.com.pl
Według Walerija Tkaczowa, zastępcy dyrektora departamentu handlowego tej firmy, przyznał, że 10 320 wagonów stoi przy węźle w okolicy miejscowości Iziów. To kluczowy punkt dla transportu kolejowego z Ukrainy w kierunku gdańskiego portu.
Kolejowe przejścia graniczne na zachodniej granicy Ukrainy są kluczowe w kontekście zablokowania portów na południu tego kraju przez Rosję. Porty te stanowiły kluczową bramę eksportu towarów z terytorium Ukrainy - przed wybuchem wojny Kijów eksportował tą drogą 98 proc. wysyłanych za granicę zbóż. Alternatywny transport koleją spotyka się z wyzwaniami logistycznymi wynikającymi m.in. z różnicy w rozstawie torów w Polsce i państwach na wschód od niej - wyjaśnia serwis.
Problemy z ukraińskim eksportem zboża to wyzwanie przede wszystkim dla państw Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej - informuje serwis.
Dwie trzecie ukraińskich linii kolejowych to linie ciężkie, wyposażone w nowoczesne sterowanie, centralizację przesyłek i automatyczne blokowanie.
Koleje ukraińskie bezpośrednio graniczą i współdziałają z kolejami Rosji, Białorusi, Mołdawii, Polski, Rumunii, Słowacji, Węgier i obsługują czterdzieści międzynarodowych przejazdów kolejowych, a także obsługują 18 ukraińskich portów morskich w basenie Morza Czarnego-Azowskiego - podał portal.
W sezonie 2020/21 Ukraina była czwartym największym eksporterem zbóż na świecie, a Rosja zajmowała trzecie miejsce. Łączny udział tych dwóch krajów w światowym eksporcie wynosił 22 proc. — wynika z danych Międzynarodowej Rady Zbożowej, na które powołał się Reuters - podano w informacji.
Od początku wojny eksport został praktycznie wstrzymany. "Mamy do czynienia z potencjalną stratą w wysokości 6 mld dol." — powiedział agencji Reuters Mykoła Gorbaczow, przewodniczący Ukraińskiego Stowarzyszenia Producentów Zbóż - czytamy w informacji.
Egipt, aby przeciwdziałać wzrostowi cen żywności po inwazji na Ukrainę, wprowadził stałe ceny na chleb. Egipt jest największym importerem zboża na świecie — 60 proc. zapotrzebowania na zboże pochodzi z importu, z czego ponad 80 proc. sprowadzano z Rosji i Ukrainy - przypomniał portal.
Władze Ukrainy prowadzą rozmowy z sąsiadującymi krajami, Mołdawią i Rumunią, w sprawie zwiększenia eksportu zbóż drogą kolejową do jednego z rumuńskich portów w razie długotrwałej blokady portów ukraińskich — podają media w Ukrainie i Rumunii. Ukraina to liczący się na świecie eksporter żywności, a rosyjska inwazja załamała łańcuch dostaw płynących z Morza Czarnego. (jmk)
Foto: GazetaPrawna.pl
Źródło: / Businessinsider.com.pl / https://www.uz.gov.ua/cargo_transportation/