Problem francuskich winiarzy, mają przejść na uprawę oliwek

Problem francuskich winiarzy, mają przejść na uprawę oliwek

Kilka głównych regionów winiarskich we Francji, zwłaszcza Bordeaux boryka się m.in. ze wzrostem kosztów produkcji. Rząd w Paryżu zapowiedział zniszczenie nadwyżek wina, na które wyda 200 mln euro w celu wsparcia rolników – podał serwis Money.pl za agencją AFP.

Choć francuskie wina niewątpliwie mają swoich fanów na całym świecie, to wiele regionów winiarskich we Francji boryka się z trudnościami. Głównym problemem producentów win jest zmiana nawyków konsumentów oraz wzrost kosztów produkcji. Ponadto winnice w dalszym ciągu nie uporały się ze skutkami pandemii Covid-19 – czytamy w informacji.

Według lokalnego stowarzyszenia rolników, spadek popytu na wino doprowadził do nadprodukcji, gwałtownej obniżki cen i poważnych trudności finansowych dla co trzeciego producenta wina w regionie Bordeaux. Także region południowo-zachodniej Langwedocji, największy obszar winiarski w kraju, znany z mocnych czerwonych win został mocno dotknięty spadkiem popytu na wino – podano dalej.

Francja produkuje za dużo wina, którego cena nie odpowiada kosztom produkcji – stwierdzono w treści.

W związku z tymi problemami rząd Francji zapowiedział, że wyda 200 mln euro na zniszczenie nadwyżek wina w celu wsparcia producentów i podniesienia cen. Paryż chce zachęcić plantatorów winogron, żeby przekwalifikowali się na produkcję oliwek – wskazano dalej.

Co z nadwyżką alkoholu? Ministerstwo rolnictwa podało, że może zostać wykorzystane w produkcji perfum czy środków czyszczących – napisano w informacji.

W połowie sierpnia pisaliśmy, że Francuzi rozpoczną karczowanie winnic. Konsumpcja czerwonego wina we Francji znacznie spadła w ostatnich dziesięcioleciach na korzyść piwa i innych napojów – czytamy dalej.

Doprowadziło to ceny do takiego poziomu, że dla wielu producentów win zrezygnowanie z prowadzenia interesu i uzyskanie odszkodowania jest lepszym rozwiązaniem niż kontynuowanie pracy. Francuski rząd planuje wydać w związku z tym miliony euro na rekompensaty – stwierdzono w treści.

- Młodsi ludzie po prostu nie piją tak dużo wina. Jest to bardzo widoczne również we Francji - wyjaśniła Gabriella M. Petrick, historyk żywności. Program francuskiego rządu, określany jako "karczowanie", został ogłoszony na początku tego roku i ma na celu ograniczenie produkcji, jednocześnie umożliwiając plantatorom winorośli przeznaczenie gruntów pod inne uprawy.

Ma zostać wdrożony jesienią bieżącego roku, a producenci wina mają otrzymać rekompensaty pod koniec 2023 r. Władze oferują ok. 6 tys. euro odszkodowania za każdy wykarczowany hektar. W departamencie Żyronda w południowo-zachodniej Francji, skąd pochodzi słynne wino Bordeaux, wstępnie złożono już niemal tysiąc wniosków o udział w programie – czytamy w podsumowaniu.

Foto: Money.pl // GETTY, Kelvin Murra
Źródło: Money.pl

 

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.