Projekcja cen ciepła i energii oraz inflacji w 2023 roku

Projekcja cen ciepła i energii oraz inflacji w 2023 roku

W przyszłym roku inflacja wyniesie 11,8 proc., a nie 10,4 proc. dotychczas szacowane — wynika z najnowszych prognoz ekonomistów Credit Agricole. Przewidują, że na przełomie roku ceny prądu i ciepła dla gospodarstw domowych wzrosną o kilkanaście procent i nformuje portal Businessinsider.com.pl

"Uważamy, że nowe instrumenty nie skompensują w pełni efektów likwidacji Tarczy Antyinflacyjnej (tj. przywrócenia 23 proc. stawki VAT z obecnych 0 proc. w przypadku gazu, 5 proc. na prąd, 8 proc. na paliwa i 5 proc. na ciepło). Tym samym zakładamy, że w styczniu 2023 r. ceny prądu i ciepła dla gospodarstw domowych wzrosną o kilkanaście procent m/m, a ceny paliw o mniej niż 10 proc. (obniżki cen bazowych netto skompensują częściowo efekt przywrócenia wyższych stawek VAT)" — napisano w najnowszym raporcie ekonomistów Credit Agricole (CA).

Zakładają też, że ceny gazu zostaną zamrożone na obecnym poziomie (przywrócenie 23 proc. stawki VAT zostanie skompensowane w pełni przez obniżkę ceny bazowej netto). Jednocześnie dostrzegają istotne ryzyko, że cena netto gazu nie zostanie obniżona, tylko pozostanie bez zmian, w efekcie czego cena brutto gazu zwiększyłaby się z początkiem 2023 r. o 23 proc. – wskazał serwis.

Analitycy zrewidowali w górę prognozy cen żywności (średni wzrost w 2023 r. ma wynieść 13,4 proc.), po tym, jak październikowe dane okazały się wyższe od ich oczekiwań, co podniosło punkt startowy prognozy. Zauważyli, że choć w ostatnich miesiącach można zaobserwować wyraźny spadek cen większości surowców rolnych na światowym rynku, to presja na wzrost cen żywności i napojów bezalkoholowych pozostaje silna ze względu na zwiększające się koszty przetwórstwa i dystrybucji żywności – stwierdzono Businessinsider.com.pl

W swoim scenariuszu założyli, że zerowa stawka podatku VAT na żywność zostanie utrzymana w 2023 r. – czytamy w informacji.

Oczekują, że inflacja ogółem osiągnie swoje maksimum na poziomie 19,8 proc. w lutym 2023 r., a następnie zacznie się obniżać w okolice 5 proc. pod koniec 2023 r. Średniorocznie wyjdzie około 11,8 proc. w 2023 r. To wyraźnie wyższy poziom od wcześniej prognozowanych 10,4 proc.

Zdaniem ekonomistów CA nie wpłynie to na zmianę podejścia RPP, która w większości nie chce podwyższać stóp procentowych i te prawdopodobnie pozostaną na obecnym poziomie do końca 2023 r. – napisano dalej. (jmk)

Foto: Murator
Źródło: Businessinsider.com.pl

Portal internetowy ForumBiznesu.pl

Portal internetowy ForumBiznesu.pl

Portal internetowy ForumBiznesu.pl

Portal internetowy ForumBiznesu.pl

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.