Konsorcjum Westinghouse i Bechtel zbliża się do realizacji przełomowego projektu na Pomorzu, gdzie powstanie pierwsza polska elektrownia jądrowa. Lou Martinez Sancho, wiceprezes ds. rozwoju technologii w Westinghouse, poinformowała Polską Agencję Prasową, że projekt reaktora AP1000 jest gotowy i nie wymaga już modyfikacji w zakresie konstrukcji i bezpieczeństwa – podał serwis Businessinsider.com.pl.
Pierwsza polska elektrownia jądrowa powstanie w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino z wykorzystaniem technologii AP1000, oferowanej przez Westinghouse – wskazał serwis.
Reaktory AP1000 zaliczane do generacji III+ charakteryzują się modułową budową i szybkim procesem montażu, co przyspiesza realizację projektu - podkreślono
Obiekt będzie wyposażony w trzy bloki o łącznej mocy netto 3330 MW, a proces budowy ma rozpocząć się w 2028 r., a jego eksploatacja w 2036 r – zaznaczono.
Na świecie funkcjonuje już sześć reaktorów AP1000, co pozwala na wykorzystanie doświadczeń z ich użytkowania w polskim projekcie – napisano.
Westinghouse planuje udział w budowie drugiej polskiej elektrowni jądrowej, co mogłoby poprawić ekonomię projektu dzięki efektowi skali i synergii zakupowej – czytamy dalej.
Elektrownia, która powstanie w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino, będzie składać się z trzech bloków wyposażonych w reaktory AP1000, każdy o mocy netto 1110 MW. Jak zapewniła Martinez Sancho, technologia ta jest już w pełni sprawdzona i zdigitalizowana, co oznacza, że projekt jest gotowy do wdrożenia bez ryzyka istotnych zmian.
"Dokumentacja techniczna przeszła proces licencjonowania w USA i teraz można ją bez przeszkód wcielić w życie" – podkreśliła Martinez Sancho.
Dodała także, że firmie udało się zminimalizować ryzyko ewentualnych późniejszych zmian w dokumentacji, które mogłyby wpłynąć na realizację inwestycji – podano.
Reaktory AP1000, zaliczane do generacji III+, charakteryzują się modułową budową. Każdy blok składa się z 52 głównych modułów, które trafiają na budowę jako gotowe komponenty. Konstrukcja ta, jak wskazuje Westinghouse, przyspiesza proces budowy i montażu, umożliwiając szybkie wdrożenie projektu. Lou Martinez Sancho zaznaczyła, że firma stale udoskonala procesy montażowe, w tym wykorzystanie sztucznej inteligencji, która wspiera projektowanie oraz badania.
Na świecie funkcjonuje już sześć reaktorów AP1000 – w Chinach i USA. Dzięki ich eksploatacji Polska może czerpać z doświadczeń i wniosków wyciągniętych z ich użytkowania. "Nie zaczynamy od zera. Opracowaliśmy metody, które umożliwiają efektywne wykorzystanie zdobytych danych w codziennej pracy polskiego projektu" – podkreśliła wiceprezes Westinghouse.
Westinghouse deklaruje również chęć udziału w budowie drugiej elektrowni jądrowej w Polsce, choć partner dla tej inwestycji nie został jeszcze wybrany. Rząd planuje przeprowadzenie postępowania konkurencyjnego. Jak zauważyła Lou Martinez Sancho, wybór tej samej technologii wpłynąłby na poprawę ekonomii projektu, między innymi za sprawą efektu skali oraz synergii zakupowych.
"Myślę, że procesy uzyskiwania zezwoleń również przebiegałyby sprawniej dzięki wcześniejszym doświadczeniom zarówno wykonawców, jak i instytucji, które te zgody wydają" – wskazała przedstawicielka Westinghouse.
Firma pracuje nad kolejnymi innowacjami, także w obszarze optymalizacji zużycia wody chłodzącej. Choć w Polsce ten aspekt nie jest kluczowy, Westinghouse rozwija technologie, które mogą znaleźć zastosowanie w innych regionach świata. Wśród tych rozwiązań wymienia się m.in. chłodzenie wentylatorowe czy bardziej efektywne metody odprowadzania ciepła – wyjaśniono w treści.
Za realizację inwestycji w Polsce odpowiedzialne będą Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ), w pełni kontrolowana przez państwo. Zgodnie z harmonogramem, budowa pierwszego reaktora rozpocznie się w 2028 r., a jego komercyjna eksploatacja ma ruszyć w 2036 r. Westinghouse przypomina, że na przygotowanie nowej technologii reaktora jądrowego zwykle potrzeba od 20 do 25 lat, lecz reaktor AP1000 powstał dzięki dekadom doświadczeń i wcześniejszych osiągnięć firmy - czytamy.
Budowa elektrowni na Pomorzu to nie tylko ważny krok ku zapewnieniu stabilności energetycznej kraju, ale także milowy kamień w rozwoju polskiego sektora energetyki jądrowej – podkreślono w podsumowaniu. (jmk)
Foto: Pixabay.com
Źródło: Businessinsider.com.pl
Projekt reaktora polskiej elektrowni jądrowej jest gotowy
