Przybywa jednoosobowych działalności IT w Polsce. Jest ich już blisko 150 tys.

Przybywa jednoosobowych działalności IT w Polsce. Jest ich już blisko 150 tys.

Według danych z KRS na koniec sierpnia liczba jednoosobowych firm informatycznych wzrosła o 13 proc. w stosunku do końca 2021 r. Aż 70 proc. wszystkich tych podmiotów działa w branży programistycznej i właśnie w tej kategorii przybywa ich najszybciej. Blisko 40 proc. wszystkich jednoosobowych działalności IT jest zarejestrowanych w województwie mazowieckim.

W Polsce szybko przybywa jednoosobowych firm informatycznych - na koniec sierpnia ich liczba była o 13 proc., czyli ponad 17 tys., większa niż na początku roku, jak wynika z najnowszej analizy KRS przeprowadzonej przez wywiadownię gospodarczą Dun & Bradstreet. W ciągu całego 2021 r. wzrost ten wyniósł niecałe 18 proc., przybyło prawie 20 tys. podmiotów.

Najszybciej przybywa działalności związanych z programowaniem

Zdecydowana większość - aż 70 proc. - wszystkich polskich jednoosobowych firm informatycznych działa w branży zarządzania oprogramowaniem i to właśnie ich liczba odnotowuje największe wzrosty. Na koniec sierpnia było ich już ponad 15 proc. więcej niż na początku roku. W ciągu całego 2021 r. przyrost ten wyniósł niemal 21 proc. Z pozostałych zarejestrowanych w KRS jednoosobowych firm IT blisko 20 proc. zajmuje się doradztwem informatycznym (wzrost o niecałe 10 proc. w stosunku do końca 2021 r.), 7 proc. jako główną swoją działalność podaje świadczenie usług w zakresie technologii informatycznych i komputerowych (wzrost o 4 proc.), a 5 proc. zarządzanie urządzeniami informatycznymi (wzrost o 8 proc.). - Ostatnie lata uświadomiły wielu specjalistom i pracodawcom w IT, że praca na własny rachunek jest możliwa, wygodna i opłacalna. Przy utrzymaniu się obecnej tendencji na koniec 2022 r. wzrost liczby jednoosobowych działalności w tej branży wyniesie ponad 20 proc., a ich liczba będzie oscylować w granicach 155 - 160 tys. - mówi Rafał Gadomski, CEO Advox Studio, software house’u, który zrealizował ponad 200 projektów eCommerce, i dodaje: - Jeśli firmy chcą współpracować z najlepszymi specjalistami, muszą być elastyczne i gotowe do oferowania współpracy w modelu B2B, zwłaszcza że wzrost popularności pracy zdalnej sprawił, że muszą konkurować o kandydatów również z firmami zagranicznymi. Specjaliści IT należą do najbardziej poszukiwanych grup zawodowych na rynku, a liczba ofert pracy dla nich i proponowane zarobki wciąż rosną. Firmy opierające się na specjalistach z tego zakresu powinny stawiać przede wszystkim na szczerze rozmowy o indywidualnych potrzebach pracowników oraz zapewnienie szerokich możliwości rozwoju..

Najwięcej procesów rekrutacyjnych dotyczy stanowisk IT w Warszawie

Ponad ¼, czyli 37,5 tys. tego typu podmiotów jest zarejestrowanych w województwie mazowieckim, dalej znalazły się województwa małopolskie - 12 proc. - i dolnośląskie - 10 proc. Najmniej, bo tylko 1. jednoosobowych firm IT, zarejestrowano w województwie świętokrzyskim. Najwięcej działalności jest rejestrowanych w miastach - Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Katowicach, Poznaniu, Trójmieście i Łodzi.

Według raportu HR-owej firmy Hays 39 proc. procesów rekrutacyjnych planowanych przez polskie firmy w 2. półroczu 2022 r. będzie dotyczyło właśnie stanowisk IT. Jednocześnie ponad ⅕ badanych firm deklaruje, że liczba wszystkich rekrutacji kontraktorów B2B w najbliższych miesiącach wzrośnie.


Źródło: Advox Studio / Dane pochodzą z badań Dun & Bradstreet przeprowadzonych w sierpniu 2022 r., dane z rejestru KRS

Portal internetowy ForumBiznesu.pl

Portal internetowy ForumBiznesu.pl

Portal internetowy ForumBiznesu.pl

Portal internetowy ForumBiznesu.pl

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.