Reforma rynku pracy niebawem

 Reforma rynku pracy niebawem

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej planuje przeprowadzić gruntowną reformę polskiego rynku pracy. Potwierdziła też, że resort przygotuje dwa projekty nowelizacji ustaw realizujących unijne przepisy o adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w UE. Plany resortu przedstawiła w czwartek na pierwszym posiedzeniu Rady Dialogu Społecznego. Na pytanie o nowego prezesa ZUS nie chciała odpowiedzieć – podał serwis Businessinsider.com.pl

W czwartek odbyło się pierwsze posiedzenie Rady Dialogu Społecznego z udziałem nowych ministrów - napisano w treści

Podczas czwartkowego spotkania, a także potem na konferencji prasowej, o swoich planach mówiła Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny i pracy - czytamy w informacji.

Minął już ponad miesiąc od odwołania prof. Gertrudy Uścińskiej z funkcji prezes ZUS. Mimo to Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra pracy, nie chciała odpowiedzieć na pytanie, kiedy zostanie powołany nowy prezes i kto nim zostanie. Wiceminister Sebastian Gajewski powiedział, że nazwisko będzie znane do końca lutego.

— W tej sprawie muszą się dogadać trzy strony: minister, premier i rada nadzorcza ZUS — zaznaczył Gajewski. Z tym że wciąż nie ma nowej rady nadzorczej.

Jak ustalił serwis, duże szanse na to stanowisko ma prof. Agnieszka Chłoń-Domińczak, prorektorka ds. nauki oraz dyrektorka Instytutu Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej. Gajewski nie powiedział o tej kandydaturze. Zaznaczył tylko, że nie zna Chłoń-Domińczak i nigdy z nią nie rozmawiał. Drugim kandydatem jest też dr Tomasz Lasocki z Katedry Prawa Ubezpieczeń Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego – wskazano w informacji.

Podczas czwartkowego spotkania Rady Dialogu Społecznego, Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, podkreśliła, że jednym z kluczowych działań resortu będzie przygotowanie ustawy o publicznych służbach zatrudnienia – podano dalej.

— Jest to projekt, który zakłada przeprowadzenie kompleksowej reformy instytucji polskiego rynku pracy poprzez udoskonalenie funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia oraz form aktywizacji zawodowej — powiedziała Dziemianowicz-Bąk.

Dodała, że celem tego projektu jest zwiększenie m.in. trwałości zatrudnienia oraz skrócenie czasu poszukiwania pracy. Zapowiedziała jednocześnie, że termin wejścia w życie ustawy zaplanowano na 1 stycznia 2025 r.

Ministerstwo pracuje także nad ustawą regulującą dostęp cudzoziemców do polskiego rynku pracy. Przepisy będą dotyczyć zarówno obywateli Ukrainy, jak i obywateli państw trzecich, mając na celu uspójnienie i uszczelnienie obecnych regulacji – wskazano w treści.

Dziemianowicz-Bąk zaznaczyła również, że resort planuje wdrożenie dyrektyw unijnych dotyczących adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w UE. Minister Dziemianowicz-Bąk potwierdziła, że resort przygotuje dwa projekty nowelizacji ustaw w tej sprawie.

— Jeden będzie dotyczył zasad ustalania płacy minimalnej, a drugi zawierania układów zbiorowych pracy.

— Kolejny projekt, nad którym pracujemy, ma na celu wliczanie okresów zatrudnienia na podstawie umów cywilnoprawnych i prowadzenia własnej działalności gospodarczej do stażu pracy. To jest odpowiedź na napływające do ministerstwa postulaty od obywateli instytucji dotyczące — powiedziała ministra Dziemianowicz-Bąk.

W obszarze polityki rodzinnej resort ma zamiar wprowadzić program "Aktywny Rodzic" oraz rozwiązania dedykowane rodzicom wcześniaków – napisano w informacji.

Jak deklarował resort, babciowe jeszcze w tym roku, ale z progiem dochodowym – podkreślono w treści.

Ministerstwo przygotowuje także trzy projekty ustaw dotyczące zabezpieczenia społecznego. Mają one na celu wprowadzenie ustawowego świadczenia honorowego dla stulatków, drugą w roku waloryzację rent i emerytur przy odpowiednim wskaźniku inflacji oraz podniesienie i waloryzację zasiłku pogrzebowego – napisano w podsumowaniu. (jmk)

Foto: Business Insider // Wojciech Strozyk/REPORTER / East News
Źródło: Businessinsider.com.pl

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.