Renta wdowia w perspektywie

Renta wdowia w perspektywie

Rusza bój o wyższe pieniądze dla wdów i wdowców. Po tym, jak Lewica i Platforma Obywatelska zapowiedziały zmiany we wdowich rentach, teraz także rząd przymierza się do reformy. Znane są już pierwsze propozycje, dzięki którym renta rodzinna wzrosłaby o kilkaset złotych miesięcznie na rękę – serwis Fakt.pl podał pierwsze wyliczenia.

Seniorzy od lat domagają się zmian w rencie rodzinnej. Nie bez powodu. Kiedy umiera małżonek, który podbierał emeryturę, przed wdową lub wdowcem poważna decyzja. Czy chce pobierać swoje świadczenie, czy rentę rodzinną? Taka renta wynosi 85 proc. emerytury zmarłego. Kobiety najczęściej wybierają rentę, bo jest ona po prostu wyższa od ich emerytury. Jak jednak podkreślają Polki, to niesprawiedliwe, że nie mogą korzystać z kapitału, które same odkładały przez lata pracy – podał serwis Fakt.pl

Do Sejmu już trafił obywatelski projekt, popierany przez Lewicę, który zakłada możliwość łączenia emerytury wraz z rentą. Teraz okazuje się, że nad rozmowy nad zmianami dla wdów i wdowców toczą się także w resorcie rodziny. Jedna z propozycji jest następująca: renta rodzinna miałaby zostać podniesiona do 100 proc. świadczenia zmarłego.

– Potwierdzam, rozważamy projekty dotyczące renty wdowiej – przyznał wiceminister Stanisław Szwed.

Serwis zatem sprawdził, jak mogłyby zmienić się wypłaty na rękę renty rodzinnej, gdyby podniesiono ją do 100 proc. świadczenia zmarłego małżonka. I tak, jeśli zmarły miał 2 tys. zł brutto emerytury, to renta rodzinna na rękę dla małżonka wynosi 1 tys. 547 zł.

Po zmianach wzrosłaby do 1 tys. 820 zł. Im wyższa była emerytura zmarłej osoby, tym zysk dla wdowy lub wdowca po reformie byłby mocniej odczuwalny.

Do tej pory Ministerstwo Rodziny nie było zbyt przychylne zmianom. Sam wiceminister Szwed w odpowiedzi na interpelacje podkreślał, że nie ma pieniędzy na podwyższanie wdowiej renty. "Wpływy ze składek nie pokrywają wypłaty świadczeń wypłacanych z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych" – informował. Czy teraz rząd zmieni zdanie?

– Kampania wyborcza to szczególny czas. Nawet najbardziej zapomniane grupy i najbardziej nieistotne przez 8 lat problemy społeczne zyskują posłuch społeczny – wskazał dr Antoni Kolek z Instytutu Emerytalnego.

– Przed wyborami rząd, który nie czuje się pewnie, wprowadza kolejne zmiany. Podniesienie renty rodzinnej do 100 proc. to wsparcie dla osób w szczególnej sytuacji życiowej. Dobrze, że po 8 latach rząd wreszcie tę grupę świadczeniobiorców zauważył – dodał ekspert.

Okazuje się, że w resorcie rodziny powstają projekty, jak można by zmienić to świadczenie – podał serwis

Czy rząd przed wyborami ogłosi zmiany dla wdów i wdowców? Partie już prześcigają się w pomysłach – czytamy w podsumowaniu. (jmk)

Foto: „Super Express” // Shutterstock, Artur Hojny/Super Express /renta wdowia

Źródło: / Fakt.pl /

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.