Rząd zapomniał o najuboższych

Rząd zapomniał o najuboższych

Rząd chwali się masowymi ulgami w tarczy antyinflacyjnej. Ale o jednym zapomniał. Żadnej ulgi nie odczują bowiem ci, którzy swoje domy lub mieszkania ogrzewają węglem lub drewnem. A tu ceny szaleją równie mocno, co w przypadku gazu czy prądu.

W ubiegłym tygodniu rząd uzupełnił pierwotną tarczę antyinflacyjną o obniżkę VAT na ciepło systemowe. Skorzystają z niego jednak tylko ci, których mieszkania podpięte są do sieci centralnego ogrzewania – podał serwis Businessinsider.com.pl.

Problem w tym, że wielu z nas wciąż ogrzewa swoje domy drewnem opałowym oraz węglem. Jak mówił w rozmowie serwisem z next.gazeta.pl Bartłomiej Derski, ekspert energetyczny portalu wysokienapięcie.pl, ceny opału również poszły ostro do góry.

- To są w dużej mierze paliwa wykorzystywane przez najbiedniejszych. Nie ma obniżki VAT np. na węgiel opałowy. Trzeba się przygotować na to, że ceny powyżej tysiąca złotych za tonę "groszku" będą obecne przez wiele miesięcy - powiedział portalowi Derski.

Co zaproponował rząd w ramach tarczy antyinflacyjnej? W pierwszym obszarze ma to być obniżka akcyzy do minimalnego dozwolonego poziomu – czytamy w informacji.

Sprzedaż paliw ma być również wyłączona z podatku handlowego. To oznacza, że stacje benzynowe nie zapłacą go od przychodów, które uzyskają na sprzedaży paliwa. To ma im pomóc obniżyć ceny – napisano dalej.

Rząd zapowiedział także obniżkę podatku VAT na gaz ziemny z 23 na 8 proc. Nowe stawki mają obowiązywać od stycznia do marca. Polacy mają oszczędzić na tym średnio ok. 140 zł na kwartał – wyliczył serwis.

Ponadto plan zakłada 0 proc. akcyzy na energię elektryczną i VAT obniżony z 23 do 5 proc. Ta obniżka również ma obowiązywać od stycznia do marca – informuje dalej serwis.

Kolejny element to dodatek inflacyjny. Komu będzie przysługiwał i na jakie kwoty będą mogli liczyć Polacy? Niektóre rodziny otrzymają nawet 1150 zł. Pod warunkiem, że spełnią kryterium dochodowe.   

Rząd zapowiada także wprowadzenie oszczędności w administracji publicznej, na poziomie 3 do 5 mld zł. – napisano w podsumowaniu.   (jmk)

Foto: Strefa Biznesu

Źródło: Businessinsider.com.pl

Portal internetowy ForumBiznesu.pl

Portal internetowy ForumBiznesu.pl

Portal internetowy ForumBiznesu.pl

Portal internetowy ForumBiznesu.pl

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.