Samorządy wnioskują o podwyżki cen wody

Cena_wody.jpg

Większość gmin dążyła i dąży do podwyżek opłat za wodę i ścieki - poinformował prezes Wód Polskich Przemysław Daca. Ponad 94 proc. wniosków taryfowych zgłoszonych przez gminy dotyczy podwyżek opłat.

Jak informuje serwis Money.pl, Wody Polskie są już na półmetku zatwierdzania propozycji taryfy, które złożyły spółki wodno-kanalizacyjne na nowe ceny za wodę i ścieki przez najbliższe trzy lata. Przemysław Daca przyznał, że proces ten w tym roku jest dłuższy i trudniejszy, ponieważ większość gmin dąży do podwyżek.

Prezes Wód Polskich nie omieszkał przypomnieć, że zgodnie z powołaniem, regulator stoi na straży praw odbiorców końcowych, czym chciał zapewnić, że będzie chronić mieszkańców gmin przed nieuzasadnionymi podwyżkami.

Wiceszef Wód Polskich Paweł Rusiecki przekazał, że do regulatora trafiło 2548 wniosków taryfowych. W 2403 przedsiębiorstwa zawnioskowały o wyższe opłaty za wodę i ścieki, w 81 chcą one utrzymania cen, a w 64 przypadkach proponują obniżenie cen – czytamy w informacji.

Paweł Rusiecki dodał, że Wody Polskie zatwierdziły 960 propozycji nowych taryf, jakie zaproponowały przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjne. W przypadku 798 wniosków regulator odmówił zatwierdzenia taryf, w 177 odmówiono wszczęcia postępowania z przyczyn formalnych, 613 wniosków taryfowych jest jeszcze procedowanych – podano dalej .

Do prezesa Wód Polskich, czyli drugiej instancji, wpłynęło 141 odwołań od decyzji niezatwierdzających taryf – informuje serwis.
Organy regulacyjne nie mogą pozwolić na marżę zysku, by była na poziomie 8-10 proc. - podkreślił wiceprezes.

Wskazał też, że wysokość cen za wodę i ścieki to złożony problem, na które wpływa wiele czynników. Jakie? Choćby dostępność wody, jej jakość czy konieczność jej uzdatniania. Zasada jest następująca: im większa aglomeracja, tym niższy koszt jednostkowy na mieszkańca, co pozwala obniżyć koszty – czytamy w wyjaśnieniu.

Przemysław Daca poinformował, że najwyższe opłaty są na ścianie zachodniej i na południu Polski. Średnia stawka za wodę i ścieki w Polsce wynosi 12 złotych, co odpowiada już standardowym cenom europejskim – podano podsumowaniu.  (jmk)

Foto: Teraz Środowisko

Źródło: Money.pl