Według dzisiejszych danych Głównego Urzędu Statycznego (GUS) w 1 kwartale roku nastąpił ponowny spadek liczby rejestracji przedsiębiorstw. Eksperci BCC zwracili uwagę, że trend jest niepokojący – napisano w informacji serwisu CEO.com.pl.
W 1 kwartale 2025 roku zarejestrowano 87 250 wobec 92 031 w analogicznym okresie poprzedniego rok. Największy spadek odnotowano w sekcjach: handel; naprawa pojazdów samochodowych (o 25,4%), informacja i komunikacja (o 13,3%) oraz przemysł (o 7,1%) - wskazał serwis.
Dane GUS pokazujące spadki rejestracji przedsiębiorstw nie zaskakują. Ta sytuacja trwa od momentu wejścia w życie Polskiego Ładu, który wyrządził dużo szkód i już dawno powinien być całkowicie wycofany. Pozytywnych zmian nadal niestety nie widać. Dlatego niepewność wśród przedsiębiorców się utrzymuje i ogranicza inwestycje własnych środków na start czy rozwój biznesu. W perspektywie najbliższych kilki lat mające miejsce spadki nie powinny mieć znaczącego wpływu na gospodarkę jednak sam trend jest niepokojący. – podkreślił Łukasz Bernatowicz, Prezes Związku Pracodawców BCC.
– Mam nadzieję, że pakiety deregulacyjne nie utkną na ścieżce legislacyjnej i sytuacja przedsiębiorców będzie się sukcesywnie poprawiać. – dodał Łukasz Bernatowicz.
Jak wskazał GUS wzrost rejestracji zaobserwowano tylko dla spółdzielni, oddziałów zagranicznych przedsiębiorstw i spółek akcyjnych. W przypadku pozostałych form prawnych nastąpił spadek rejestracji, w tym dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą o 3,9 proc. a spółek z ograniczoną odpowiedzialnością o 10,9 proc.
– Jest prawdopodobne, że kolejne z rzędu, choć umiarkowane, zmniejszenie liczby nowych rejestracji przedsiębiorstw w I kw. 2025 roku ma związek z powolnym wdrażaniem inwestycji, w szczególności publicznych, wspieranych przez środki KPO - podkreślono.
Jest zatem szansa, że wraz z kolejnym finalizowaniem procedur zamówień publicznych i rozpoczęciem zwiększonej liczby inwestycji, nastąpi przyspieszenie wzrostu rejestracji, zarówno nowych spółek jak i osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą. Będzie to również przyczynek do wzrostu zatrudnienia w wybranych sektorach gospodarki.- dodał Witold Michałek – wiceprezes BCC, ekspert BCC ds. gospodarki, legislacji i lobbingu, minister ds. procesu stanowienia prawa Gospodarczego Gabinetu Cieni BCC/
GUS wskazał też, że liczba upadłości przedsiębiorstw w 1 kwartale 2025 roku wyniosła 100 i nie zmieniła się w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego – zaznaczono w podsumowaniu. (jmk)
Foto: Pixabay.com //
Źródło: CEO.com.pl
Spadek rejestracji nowych przedsiębiorstw
