Światowy Dzień Backupu: dlaczego kopie zapasowe są ważniejsze niż kiedykolwiek?

Światowy Dzień Backupu: dlaczego kopie zapasowe są ważniejsze niż kiedykolwiek?

Edwin Weijdema, Field CTO EMEA & Lead Cybersecurity Technologist, Veeam

31 marca przypada Światowy Dzień Backupu. Warto przy tej okazji przypomnieć jak ważne jest tworzenie kopii zapasowych wszystkich zasobów kluczowych dla działania firmy. Jak wynika z raportu Veeam z 2023 roku, nawet 45% firmowych danych zostaje bezpowrotnie utraconych w wyniku ataków ransomware w Europie Środkowo-Wschodniej. Przedsiębiorstwa bardziej niż kiedykolwiek powinny koncentrować się na ochronie i zabezpieczaniu swoich zasobów w coraz bardziej złożonych środowiskach IT. Niezależnie od sposobu ich przechowywania, powinny na bieżąco tworzyć kopie zapasowe, by w sytuacji kryzysowej móc odtworzyć skradzione lub uszkodzone informacje.

W chmurze backup też jest konieczny

Postępująca migracja do chmury sprawia, że fizyczne centrum danych przestaje być sercem infrastruktury IT. Współczesne środowiska IT są rozproszone i zwirtualizowane. Raport Veeam wskazuje, że niemal połowa firm w regionie Europy Środkowo-Wschodniej przechowuje dane na serwerach hostowanych w chmurze, 1/4 na maszynach wirtualnych w centrach danych, a 27% na serwerach fizycznych. Widać konsekwentne, choć stopniowe, przechodzenie do chmury, wynikające głównie z przyjętej w firmach strategii „cloud first”.

Wiele przedsiębiorstw nadal polega jednak na starych rozwiązaniach do tworzenia kopii zapasowych, które zostały zaprojektowane do ochrony fizycznych serwerów w siedzibie firmy i nie są przystosowane do modelu hybrydowego. Wiele tych narzędzi jest też uzależnionych od konkretnego dostawcy, co utrudnia firmom migrację danych do innego rozwiązania. Konieczne jest stosowanie rozwiązań, które obsługują środowiska w chmurze, jak Licensing as a Service (LaaS) czy Software as a Service (SaaS). Nowoczesna strategia ochrony zasobów i wspierające ją rozwiązania do tworzenia kopii zapasowych muszą w równej mierze uwzględniać obciążenia fizyczne, wirtualne i chmurowe.

Niezawodne odzyskiwanie danych

Zachowanie ciągłości działania biznesu i budowanie odporności na cyberzagrożenia nie jest możliwe bez nowoczesnej strategii tworzenia kopii zapasowych. Przy wdrażaniu rozwiązań do backupu kluczowe są dwie kwestie: niezawodność kopii zapasowej i niezawodność procesu odzyskiwania danych w przypadku awarii. Backup to podstawa, aby móc poradzić sobie z jej negatywnymi skutkami. Dlatego kopie zapasowe muszą być wykonane bezbłędnie, przechowywane poza siedzibą firmy, w trybie offline (air-gapped) oraz niezmienne.

Równie ważny jest proces odzyskiwania danych z kopii zapasowych, firmy często jednak popełniają w nim błędy. Architektura do tworzenia backupu może być w stanie zduplikować 100% danych i obciążeń w ciągu 24 godzin. Jednak przywracanie tych zasobów do środowiska produkcyjnego w takim samym czasie może objąć tylko 5% danych. Przedsiębiorstwa muszą zacząć projektować swoją infrastrukturę z myślą o odzyskiwaniu danych, aby zmniejszyć czas przestoju w przypadku awarii czy ataku ransomware i maksymalnie wykorzystywać kopie zapasowe. Świadomość decydentów w przedsiębiorstwach stale rośnie, ale wciąż pozostaje wiele do zrobienia. Backup powinien stać się nie spóźnioną refleksją po incydencie, ale podstawą firmowej infrastruktury IT.

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.