Trwa polityczne rozdawnictwo państwowych nieruchomości

Trwa polityczne rozdawnictwo państwowych nieruchomości

Akademia Kopernikańska i powiązana z nią Szkoła Główna Mikołaja Kopernika — uczelnia publiczna powołana przez Sejm w 2022 r. i mająca stanowić kuźnię elit naukowych Zjednoczonej Prawicy, może otrzymać nieruchomości Skarbu Państwa. Umożliwia to ustawa zmieniona tuż przed wyborami — podał serwis Businessinsider.com.pl za wyborcza.biz.

W ustawie o Akademii Kopernikańskiej przewidziano, że nieruchomości nowej szkole przekaże w ciągu trzech miesięcy, z wolnej ręki premier Mateusz Morawiecki. Tak się nie stało, najpewniej z powodu niesprzyjającego klimatu politycznego — w tym samym czasie wybuchła afera nazwana „willą plus”, związana z przyznaniem dotacji i atrakcyjnych nieruchomości organizacjom powiązanym z władzą, na podstawie wcześniejszej zmiany przepisów przez PiS.

Ustawę zmieniono, ale "w miejsce starego przepisu o nieruchomościach wskoczył nowy, który mówi to samo, ale innymi słowami: akademia lub szkoła mogą być wyposażone w mienie na zasadach określonych w dziale II w rozdziale 6 ustawy o gospodarce nieruchomościami" — napisano w treści

"Wspominany rozdział mówi o dysponowaniu nieruchomościami, które są w gestii skarbu państwa i które rząd również może przekazać, tyle że w innym (nieco trudniejszym proceduralnie) trybie" — podano dalej.

Jak przekazała Szkoła Główna Mikołaja Kopernika, na dzień 15 listopada nie przyznano jej żadnych nieruchomości – czytamy w informacji.

W budżecie na 2023 r. na finansowanie Akademii Kopernikańskiej przeznaczono 25 mln zł. W 2024 r. ma dostać 25,4 mln zł. Chyba że nowy rząd zdecyduje inaczej - stwierdzono.

— Środowisko akademickie sprzeciwiało się powstaniu Akademii Kopernikańskiej jako dublującej zadania już działających instytucji i niemającej naukowego uzasadnienia. Nowy rząd powinien zlikwidować szereg pseudonaukowych, często utworzonych jedynie dla potrzeb politycznych instytucji, które powołano w ostatnich latach. Zaoszczędzone środki powinny być przekazane na działalność naukową, ale prawdziwą — skomentował na lamach "Wyborczej" dr Łukasz Kierznowski, ekspert od prawa szkolnictwa wyższego, członek think-tanku Polska 2050. (jmk)

Foto: Wyborcza.pl // Fot. Maciek Jaźwiecki / Agencja Wyborcza.pl
Źródło: / Wyborcza.biz / Businessinsider.com.pl /

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.