We wtorek 3 września w samo południe rozpoczęło się w Hotelu Gołębiewski w Karpaczu XXXIII Forum Ekonomiczne. Przez 3 dni spotkań i dyskusji w ponad 500 wydarzeniach weźmie udział niemal 6000 gości. To jedno z największych i najważniejszych wydarzeń gospodarczo-politycznych w Europie Środkowo-Wschodniej – podał portal Forum-ekonomiczne.pl
Jak co roku, wydarzeniem inaugurującym Forum Ekonomiczne jest prezentacja przygotowanego przez Szkołę Główną Handlową w Warszawie i Forum Ekonomiczne raportu. W tym roku w Centrum Prasowym o godzinie 12.00 zaprezentowana została już VII edycja tej publikacji. Raport składał się z 12 rozdziałów. Jak co roku publikacja poruszyła najważniejsze tematy, którymi w ostatnim roku żyła Polska i Europa. To opracowanie oparte na najświeższych dostępnych danych, które pozwala na uchwycenie trendów i kierunków w jakich podąża Europa. Po raz drugi raport powstał we współpracy z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym, którego eksperci są autorami dwunastego rozdziału publikacji – czytamy w informacji.
Wydarzenie uroczyście zainaugurowano prezentacją długo wyczekiwanego Raportu Szkoły Głównej Handlowej i Forum Ekonomicznego. W prezentacji wzięli udział Przewodniczący Rady Programowej Forum Ekonomicznego Zygmunt Berdychowski, rektor dr hab. Piotr Wachowiak, prof. SGH oraz wiceprezes Teresa Czerwińska z Europejskiego Banku Inwestycyjnego.
Raport stanowi kompleksowe opracowanie najważniejszych zagadnień dotyczących krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Jest jednym z najbardziej wpływowych opracowań ekonomicznych w Polsce, analizującym kluczowe wyzwania społeczno-gospodarcze. Przedstawia również wnioski i rekomendacje, które mogą mieć istotny wpływ na decyzje podejmowane zarówno na poziomie rządowym, jak i samorządowym.
„Cieszymy się z tego, że możemy pokazać dzisiaj, jakie zmiany zachodzą w Europie Środkowej i możemy być dzięki temu poważnymi partnerami w dyskusji, co i jak zmieniać, żeby nadarzające się szanse dla Polski i Europy Środkowo-Wschodniej wykorzystać. Zawartość tego raportu będzie wielokrotnie analizowana w trakcie setek paneli dyskusyjnych w trakcie Forum przez najbliższe trzy dni”. – powiedział podczas prezentacji Raportu Przewodniczący Zygmunt Berdychowski.
„Raport jest poświęcony najważniejszym zagadnieniom gospodarczym w Polsce i Europie.
Raport jest wiarygodny, oparty na informacjach i danych. Raport jest niespotykany, przedstawia trendy w sposób kompleksowy, pokazuje sytuacje, analizę oraz przedstawia rekomendacje. Raport jest opracowany przez wybitnych ekspertów naszej Alma Mater, za co serdecznie dziękuję. Jest to raport który pokazuje dwudziestoletnie trendy, jest to w zasadzie jedyny raport gdzie następuje porównanie Polski, EŚW i państw Unii. Ten raport będzie stanowił bardzo dobrą podstawę do merytorycznych dyskusji w trakcie paneli na Forum Ekonomicznym” – zauważył Rektor SGH Piotr Wachowiak.
Wiceprezes Teresa Czerwińska z Europejskiego Banku Inwestycyjnego, wyraziła słowa podziwu dla naukowców, którzy byli odpowiedzialni za opracowanie:
„Widzę w tym raporcie szeroki przekrój informacji, jest to ogromne kompendium wiedzy. Raport pozwala czytelnikowi wyciągać własne wnioski. Pokazuje trendy i różnice między modelami gospodarczymi. Znakomici ekonomiści SGH przygotowali świetny raport. Europejski Bank Inwestycyjny bardzo ceni sobie współpracę z SGH i Forum Ekonomicznym.”
Raport składa się z dwunastu rozdziałów, z których każdy szczegółowo opisuje aktualne wyzwania oraz prognozy na nadchodzące lata. W tworzenie tegorocznej edycji raportu zaangażowani byli również eksperci Europejskiego Banku Inwestycyjnego, którzy przygotowali ostatni rozdział opracowania. Wśród głównych tematów poruszonych w raporcie znajdują się:
I. Trajektorie rozwojowe krajów Europy Środkowo-Wschodniej w latach 2004–2023
II. Luka czynszowa a jakość życia gospodarstw domowych w Europie Środkowo-Wschodniej
III. Wpływ reform podatkowych na dochody jednostek samorządu terytorialnego w państwach EŚW w kontekście ich możliwości oddziaływania na rozwój społeczno-gospodarczy w regionie
IV. Koniunktura gospodarcza w Europie Środkowo-Wschodniej
V. Rekonfiguracja globalnych łańcuchów dostaw – rola i miejsce przedsiębiorstw z Europy Środkowo-Wschodniej
VI. Znaczenie odnawialnych źródeł energii w kreowaniu współczesnego bezpieczeństwa energetycznego gospodarek państw EŚW
VII. Państwo w sieci blockchain
VIII. Pokonywanie barier dla inwestycji przedsiębiorstw w krajach EŚW
IX. Rozwój gospodarczy a nierówności ekonomiczne i społeczne
X. Strategie zagranicznej ekspansji przedsiębiorstw z EŚW a efekt miejsca pochodzenia, rozwój transgranicznego handlu internetowego i presja na innowacyjność
XI. Wpływ czynników demograficznych i społeczno-ekonomicznych na zdrowie w kontekście funkcjonowania rynku pracy
XII. Inwestycje i innowacje w firmach z EŚW – najnowsze trendy i perspektywy
Premiera raportu zainicjowała trzydniowe obrady Forum Ekonomicznego, które zgromadzą tysiące liderów i ekspertów ze świata polityki, biznesu, nauki oraz administracji publicznej, reprezentujących szerokie spektrum wiedzy i doświadczeń. Forum Ekonomiczne w Karpaczu to unikalna przestrzeń do wymiany myśli, gdzie poruszane są kluczowe zagadnienia dotyczące przyszłości Europy Środkowo-Wschodniej.
Dzięki zróżnicowanemu gronu uczestników, dyskusje prowadzone podczas spotkania mają realny wpływ na kształtowanie polityki gospodarczej i społecznej. Uczestnicy mają okazję nawiązywać nowe kontakty, dzielić się wiedzą oraz opracowywać wspólne strategie, które mogą przynieść korzyści Polsce, jak i całej społeczności międzynarodowej.
Głównym Partnerem Forum Ekonomicznego jest Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego.
W programie Forum jest 5 sesji plenarnych dotyczących m.in. - budowy ekologicznej przyszłości; czasu nowych liderów, bezpieczeństwa międzynarodowego w kontekście wojny na Wschodzie, cyfrowej transformacji Europy, inwestycji na rzecz zrównoważonego rozwoju.
Oprócz sesji paneli i spotkań organizator zaprasza na rozmowy specjalne z najważniejszymi gośćmi: Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem – Wicepremierem, Ministrem Obrony Narodowej; Krzysztofem Gawkowskim – Wicepremierem, Ministrem Cyfryzacji; Agnieszką Dziemianowicz-Bąk – Ministrą rodziny, pracy i polityki społecznej; Dariuszem Wieczorkiem – Ministrem Nauki; Jackiem Siewierą – Szefem BBN-u.
W programie jest także ponad 30 spotkań autorskich, w tym np. z: Jackiem Dukajem, Prof. Aleksandrą Przegalińską, Leszkiem Millerem, Prof. Jerzym Bralczykiem, Prof. Bogdanem Góralczykiem i Prof. Marcinem Jacobym, Markiem Budziszem,- Prof. Marcinem Piątkowskim i Zbigniewem Parafianowiczem
Bardzo istotnym elementem tegorocznego spotkania jest Forum AI, współtworzone głównie przez przedstawicieli najważniejszych uczelni w Polsce. Dość powiedzieć że w Forum będzie uczestniczyło ponad 250 profesorów, a wśród nich niemal 30 Rektorów, w tym mi,n : Prof. Piotr Wachowiak – Rektor SGH; Prof. Alojzy Nowak – Rektor UW; Prof. Andrzej Szarata – Rektor Politechniki Krakowskiej, Prof. Jerzy Lis – Rektor AGH; Prof. Krzysztof Zaremba – Rektor Politechniki Warszawskiej
Sztuczna inteligencja mimo wielu zalet, może stanowić dla człowieka poważne zagrożenie. O tym, jak zaplanować bezpieczną i zrównoważoną przyszłość w kontekście rozwoju nowych technologii rozmawiano w trakcie sesji plenarnej „Czas nowych liderów: razem kształtując przyszłość”. Dyskusję moderował Frediano Finucci z firmy LA7.
Sesję o sztucznej inteligencji i rozwoju innowacji cyfrowych rozpoczęła Bethany Godsoe z New York University. Prelegentka stwierdziła, że każda transformacja społeczna, w tym transformacja cyfrowa, niesie za sobą pewne wady i zalety. Podkreśliła, że z jednej strony sztuczna inteligencja może uwypuklać dotychczas powstałe nierówności społeczne i dyskryminację, jednak może też wspomagać rozwój pracowników i tworzyć więcej miejsc pracy, zwłaszcza dla absolwentów uczelni wyższych.
W kontekście uczelni wyższych głos zabrał również Alojzy Nowak, rektor Uniwersytetu Warszawskiego. Jak stwierdził, rozwój sztucznej inteligencji stanowi dużą szansę dla absolwentów polskich uczelni, którzy w zakresie nauk informatycznych odnoszą duże międzynarodowe sukcesy.
„Przez ostatnie 20 lat tylko jeden uniwersytet zawsze był w finale zawodów matematycznych w pisaniu algorytmów. I jest to Uniwersytet Warszawski” – podkreślił Alojzy Nowak dodając, że rozwój sztucznej inteligencji daje szansę na także na rozwój polskich uczelni.
Odnosząc się do edukacji głos zabrał Stefan Hartge z firmy GE Vernova. Zdaniem mówcy istotne jest kształcenie specjalistów w zakresie nowych technologii.
„Potrzebny jest nam system edukacji, który będzie nam dawał kadry potrzebne do działania, bo często ze względu na braki kadrowe szukamy rozwiązań, które będą nam zastępowały specjalistów” – stwierdził Hartge.
Szansę w edukacji upatrywał też Patrizio Bianchi z Uniwersytetu w Ferrarze. Zdaniem prelegenta sztuczna inteligencja może dzielić społeczeństwo i tworzyć nowe systemy autorytarne, dlatego trzeba uczyć społeczeństwo, jak korzystać z nowych rozwiązań i nie bać się procesów transformacji, które zdaniem mówcy są nieodłączną częścią naszego świata.
W dalszej części sesji plenarnej głos zabrała Anna Rulkiewicz z Grupy LUXMED opisując wpływ sztucznej inteligencji na rozwój sektora medycznego. Według prelegentki przedstawiciele branży medycznej upatrują w sztucznej inteligencji więcej szans niż zagrożeń, choć o tych drugich również nie zapominają.
„Dzisiaj jest tak, że personel medyczny nie ma zaufania do sztucznej inteligencji, bo to jest jakość danych. I dopóki nie będziemy pewni, że jakość danych jest dobra i możemy jej ufać, to obawa przed wsparciem większym zawodu medycznego będzie istniała wśród samych użytkowników” – zaznaczyła Rulkiewicz.
Na koniec panelu prelegenci wspólnie zastanowili się, jakie obszary życia powinny być wolne od sztucznej inteligencji. Bethany Godsoe i Alojzy Nowak taką sferę upatrują w relacjach interpersonalnych.
„Powinniśmy tak uczyć młodzież, żeby zdawała sobie sprawę, że to ważne narzędzie, ale relacji międzyludzkich nic nie jest w stanie zastąpić” – stwierdził rektor UW.
Sesję plenarną zakończył Patrizio Bianchi z przesłaniem do Europejczyków, „by poszukiwać dobrych rozwiązań i tworzyć większą jedność między ludźmi”.
Warto podkreślić, że Forum Ekonomiczne jest konferencją w Polsce z największą liczba gości z zagranicy – w tym roku będzie ich ponad 1000 w tym wielu przedstawicieli rządów państw europejskich.
Zwieńczeniem każdego dnia obrad będą uroczyste gale, podczas których wręczone zostaną liczne nagrody, w tym nagroda Człowieka Roku, Firmy Roku oraz Organizacji Pozarządowej Roku.
XXXIII Forum Ekonomiczne to unikalna okazja do wymiany poglądów oraz nawiązywania nowych kontaktów i partnerstw. Wydarzenie daje uczestnikom możliwość zapoznania się z najnowszymi trendami oraz wyzwaniami, które kształtują współczesny świat, a także wspólnego poszukiwania rozwiązań na przyszłość. Głównym Partnerem wydarzenia jest Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego. (jmk)
Foto: EURACTIV.pl
ŹródłO: Forum-ekonomiczne.pl