Zaszczepieni uprzywilejowani

Przywileje.jpg

Rząd wprowadza ułatwienia dla zaszczepionych. Kluczową kwestią jest ta, kto uznawany jest za osobę zaszczepioną – pojął próbę wyjaśnienia serwis Businessinsider.com.pl

Zaszczepieni zostali uwzględnieni przez rząd w rozporządzeniu dotyczącym restrykcji obowiązujących od 28 grudnia do 17 stycznia. Część przepisów czy obowiązków ich nie dotyczy. Za osobę zaszczepioną uznawany jest jednak ten, kto przyjmie dwie dawki szczepionki. Drugą dawkę natomiast przyjmuje się po 21 dniach.


W niedzielę 27 grudnia pierwsze osoby w Polsce otrzymały szczepionki przeciw COVID-19 firmy Pfilcer. Będą one mogły korzystać z pewnych udogodnień, jednak okazuje się, że nie od razu.
Serwis skierował zapytanie do Ministerstwa Zdrowia, kto jest uznany za osobę zaszczepioną, czyli kto będzie mógł z tych ułatwień skorzystać. Tak jak można się było spodziewać, kluczowe jest przejście przez cały cykl szczepienia, czyli otrzymanie obu dawek.


"Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o osobach zaszczepionych przeciwko COVID-19, należy przez to rozumieć te osoby, którym wystawiono zaświadczenie o wykonaniu szczepienia" – tłumaczyło w odpowiedzi na pytanie Ministerstwo Zdrowia.


I dodało, że zaświadczenia będą wydawane po zaszczepieniu drugą dawką szczepionki.


W Polsce szczepienia na COVID-19 rozpoczęły się 27 grudnia. Dzień wcześniej do kraju dotarło 10 tys. szczepionek. Kolejny transport ma zawierać 300 tys. dawek. Połowa z 300 tys. szczepionek trafi do szczepienia, a połowa do lodówek, żeby zabezpieczyć drugą dawkę szczepionki.


Program szczepień przewiduje, że w pierwszej kolejności będą one dostępne dla pracowników ochrony zdrowia. Między 27 grudnia (czyli pierwszym dniem szczepień) a 17 stycznia (ostatni dzień obowiązywania rozporządzenia z 21 grudnia) jest właśnie 21 dni. Tymczasem drugą dawkę szczepionki przyjmuje się co najmniej po 21 dniach.


Wprowadzając ułatwienia w rozporządzeniu z 21 grudnia, rząd być może chciał więc pokazać, w jakim kierunku pójdzie, jeśli chodzi o benefity dla zaszczepionych. Jak wskazała serwis – ułatwienia obowiązujące od 28 grudnia mają wymiar symboliczny. Będą miały wymiar praktyczny, gdy w kolejnym rozporządzeniu – dotyczącym zasad i obostrzeń obowiązujących od 18 stycznia, pojawi się podobna lub może dłuższa lista ułatwień.


Jednym z istotnych "przywilejów" dla zaszczepionych, które rząd przewidział w grudniowym rozporządzeniu, jest to, że osoby zaszczepione nie będą musiały poddawać się kwarantannie, gdy będą miały kontakt z zarażonym, nawet gdy będzie chodzić o któregoś z domowników czy w sytuacji, gdy będą przekraczały granicę w okresie, gdy Polska będzie wymagała poddania się kwarantannie – czytamy w informacji.
- zaszczepieni przeciw COVID-19 nie będą wliczani do limitu pięciu osób na imprezach organizowanych w domu (nie trzeba też w tym limicie uwzględniać gospodarza spotkania i osób z nim zamieszkujących) lub w lokalu;
- osoby zaszczepione będą mogły też korzystać swobodnie z rehabilitacji (nie dotyczy ich przepis o ograniczeniu działalności stacjonarnej rehabilitacji leczniczej; tutaj wyłączeń jest znacznie więcej, obejmują też m.in. świadczenia udzielane pacjentom w ramach ciągłości i kontynuacji leczenia);
- zaszczepieni nie będą musieli przedstawiać negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa, gdy będą ubiegali się o przyjęcie do zakładu opiekuńczo-leczniczego lub pielęgnacyjno-opiekuńczego, domu pomocy społecznej, hospicjum stacjonarnego lub oddziału medycyny paliatywnej.

Główny doradca premiera ds. COVID-19 prof. Andrzej Horban mówił, że po zaszczepieniu zagrożonych grup będzie można zdjąć większość obostrzeń. Ekspert mówił o programie szczepień w Polsce.

"Są dwa cele, które chcemy osiągnąć: powrót do normalności i ochrona ludzi, którzy by umarli. Zakładamy, że umierają osoby powyżej 60. roku życia, w związku z czym ich powinniśmy zaszczepić oraz pracowników ochrony zdrowia. Wtedy mamy osiągnięty efekt wtedy możemy powiedzieć, że zwijamy większość zaleceń, bo nie ma ryzyka dla tej grupy" – mówił prof. Horban.


Dopytany, czy to oznacza, że po zaszczepieniu tych grup będzie można zdjąć obostrzenia – otworzyć stadiony, kina, teatry itp., Horban powiedział: oczywiście. Dlatego – tłumaczył – że wtedy zakażenia będą w młodszej grupie, więc ta liczba zacznie maleć, a wzrośnie odsetek ludzi odpornych – napisano w zakończeniu. (jmk)
Źródło i czytaj więcej: Businessinsider.com.pl

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.