Advertisement

BP_2024

Znowelizowana „ustawa wiatrakowa”

Znowelizowana „ustawa wiatrakowa”

Projekt ustawy wiatrakowej jest gotowy. Odległość dla budowy wiatraków wyniesie 500 metrów - zapowiedziała minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska w Polsat News – podał serwis Energia.rp.pl

- Projekt jest gotowy, myślę, że na początku kwietnia - trwają ostatnie rozmowy i szlify - trafi do uzgodnień międzyresortowych - zapowiedziała minister. Do wykazu prac rządowych trafić też ma projekt ustawy dotyczący prosumentów i pomocy dla przedsiębiorstw energochłonnych

- Będziemy utrzymywać 500 m, to było zobowiązanie rządu w obietnicach wyborczych. Chcemy zmienić te parametry, by zrobić przestrzeń, ale bezpieczną dla ludzi, przestrzeń do rozwoju wiatru  - Bardzo nam brakuje tego współczynnika w bilansie energetycznym kraju. Po drugie, widać, że jest to bardzo efektywne źródło mocy - dodała minister.

W styczniu Hennig-Kloska zapowiadała, że nowy projekt tzw. ustawy wiatrakowej ma być gotowy za ok. 2 miesiące – czytamy w informacji.

Największy prywatny koncern energetyczny Ukrainy dołączył do polskiego projektu budowy systemów magazynowania prądu. Celem jest stworzenie wspólnego systemu Ukrainy i Unii, odpornego na rosyjski terror rakietowy wymierzony w ukraińską energetykę – napisano dalej.
 
Początkowo przepisy zmieniające tzw. ustawę wiatrakową, liberalizujące zasady lokalizacji i budowy elektrowni wiatrowych w Polsce, znalazły się w projekcie ustawy o zmianie ustaw w celu wsparcia odbiorców energii elektrycznej, paliw gazowych i ciepła oraz niektórych innych ustaw, przedłużającym zamrożenie cen energii do dnia 30 czerwca 2024 r. Później do poselskiego projektu nowelizacji ustaw w celu wsparcia odbiorców energii elektrycznej i paliw gazowych złożono autopoprawkę, która zakładała usunięcie z proponowanej regulacji kwestii związanych z budową wiatraków – przypomniano w podsumowaniu.   (jmk)

Foto: Plusy dla Biznesu // unsplash.com
Źródło: Energia.rp.pl

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.