Jak „smakuje” polsko-czeskie pogranicze? Konferencja „Turystyka dziedzictwa i smaku”

Jak „smakuje” polsko-czeskie pogranicze? Konferencja „Turystyka dziedzictwa i smaku”

Na zdjęciu jedna z debat ubiegłorocznej konferencji w Świdnicy „Sieciowe produkty turystyczne polsko-czeskiego pogranicza"


21-22 kwietnia br. w Świdnicy (woj. dolnośląskie) odbędzie się kolejna bezpłatna konferencja dla organizatorów i uczestników szeroko rozumianego sektora turystycznego. Wydarzenie w formule online poświęcone tym razem dziedzictwu kulinarnemu i kulturowemu odbędzie się w ramach szerokiego projektu „Turystyka – wspólna sprawa”, odpowiadającego na potrzebę debaty nad rozwojem atrakcyjności polsko-czeskiego pogranicza oraz zwiększenia intensywności współpracy w tym zakresie.


Projekt podejmuje próbę integracji instytucji i społeczności działających na rzecz turystyki, stworzenia platformy współpracy i stałego porozumienia, bez której zrównoważony rozwój tej dziedziny gospodarki jest bardzo trudny. Potrzeby te zostaną zaspokojone m.in. poprzez cykl transgranicznych spotkań, konferencji, paneli dyskusyjnych, warsztatów i szkoleń, oraz organizację Kongresu Turystyki Polsko-Czeskiej. Grupę docelową projektu stanowią mieszkańcy polsko-czeskiego pogranicza, działające na nim podmioty gospodarcze, samorząd terytorialny i gospodarczy, organizacje pozarządowe oraz turyści odwiedzający te regiony. O smakach można mówić długo, szczególnie w gronie osób, które mają świadomość, że biesiada przy stole, na którym królują regionalne i lokalne potrawy i napitki, dla turystyki jest niezwykle ważna, bo przecież wielu z nas uwielbia poznawać dane miejsce także poprzez smak. I to smak niepowtarzalny, który turysta powinien zapamiętać na zawsze, po to, by mógł w dane miejsce wracać lub rekomendować je innym. Dlatego tematem kolejnej konferencji w Świdnicy będzie „Turystyka dziedzictwa i smaku”.

Jakie będą trendy w turystyce kulturowej i kierunki jej rozwoju, kiedy pandemia będzie już w odwrocie? Jak kształtuje się oferta biur podróży w tym kontekście? Co łączy, a co dzieli organizatorów turystyki na polsko-czeskim pograniczu? M.in. na te pytania odpowiedzi będą szukali uczestnicy prelekcji, wykładów, paneli dyskusyjnych i warsztatów odbywających się podczas konferencji.

Będzie okazja do dyskusji o tym, co łączy a co dzieli kuchnię polską i czeską, jak „smakuje” polsko-czeskie pogranicze. Czy są to smaki bigosu, knedli bułczanych, pstrąga z górskiej rzeki, sera smażonego, zupy czosnkowej, czekolady studenckiej, michałków, ruskich (ale tak naprawdę polskich) pierogów, a może spaghetti i burgera? Ile we współczesnych daniach serwowanych przez restauracje działające na pograniczu można znaleźć smaków historii? Podczas konferencji zaprezentowane zostaną te miejsca, w których króluje zdrowa, ekologiczna i autentycznie regionalna żywność.

Kwietniowa konferencja w Świdnicy będzie doskonałą okazją do jeszcze lepszego poznania dziedzictwa polsko-czeskiego pogranicza związanego z jego materialną i niematerialną kulturą oraz pozyskania wiedzy o tym, jak je wydobywać i przekształcać w wartościowe produkty turystyczne.


Jacek Majewski

Szczegółowy program konferencji dostępny na
www.turystykawspolnasprawa.pl

Konferencja „Turystyka dziedzictwa i smaku” jest realizowana w ramach projektu „Turystka – wspólna sprawa”
dofinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Programu Współpracy Transgranicznej 2014-2020 Interreg V-A Republika Czeska -Polska.



PROGRAM

21.04.2021

10.00 - oficjalne otwarcie konferencji - Prezydent Świdnicy i Burmistrz Trutnova

10.15-13.45- wykłady prelekcje, panele dyskusyjne
Prowadzenie i moderacja dyskusji: dr Piotr Zawadzki
•    prof. AWF dr hab. Zygmunt Kruczek - Współczesne trendy w turystyce kulturowej i kierunki jej rozwoju w okresie postcovidowym.
•    mgr Marek Ciechanowski - Turystyka kulturowa w ofercie biur podróży. Czy Dolny Śląska jest w niej obecny?
•    Filip Košťál, Veronika Tomkova) - Turystyka kulturowa na polsko-czeskim pograniczu. Co nas łączy, co nas dzieli? Przykład zamku Kuks.
•    prof. WSB dr hab. inż Marek Nowacki -  Turystyka kulinarna w ekonomii doświadczeń 3.0.
•    prof. UEW dr hab. Piotr Gryszel - O zapomnianych smakach Dolnego Śląska. Czy mamy szansę zaistnieć na kulinarnej mapie Polski?

22.04.2021 - warsztaty

•    10.00-11.30 – prof. UEW dr hab. Piotr Gryszel - Produkt turystyczny ze smakiem. Jak wzbogacać regionalne produkty turystyczne o kulinaria?
•    12.00-13.30 – dr Daria E. Jeremen, prof. UEW dr hab. Elżbieta Nawrocka, mgr Julita Zaprucka -  Jak tworzyć i sprzedawać ofertę turystyczną na bazie dziedzictwa kulturowego?

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.