Pacjent jest dla nas najważniejszy

Pacjent jest dla nas najważniejszy

Rozmowa z Marcinem Sieprawskim, Dyrektorem Sprzedaży w Dräger Polska Sp. z o.o.

Dräger to firma głównie zajmująca się obszarem urządzeń medycznych, a Pan jest odpowiedzialny za dział zajmujący się sprzedażą tego sprzętu. Dlaczego zdecydował się Pan na pracę właśnie w tej firmie?

Na początek kilka słów wyjaśnienia: Dräger to nie tylko sprzęt medyczny. Zawsze, gdy ktoś mnie pyta, czym się zajmuje firma, w której pracuję, odpowiadam, że dostarcza sprzęt, którego celem jest ochrona życia i zdrowia ludzi, a w przypadku, gdy się to nie udaje, dostarcza sprzęt, który ratuje ludzkie życie. Firma Dräger w Polsce to są trzy filary: sprzęt chroniący ludzkie życie, czyli nasz dział bezpieczeństwa (w dosłownym tego słowa znaczeniu), dział sprzętu medycznego i dział, bez którego wcześniej wymienione dwa nie mogłyby istnieć, czyli serwis, który zapewnia ciągłość pracy naszych urządzeń.

A wracając do odpowiedzi na pytanie: dlaczego ta, a nie inna firma? Nasza organizacja jest obecna w ponad 50 krajach na świecie, zatrudnia ponad 15 000 pracowników i w dalszym ciągu pozostaje firmą rodzinną, a nie wielką maszyną korporacyjną. Gdyby mnie Pani zapytała, jak to się dzieje, to pewnie odesłałbym Panią do naszej historii. A tak w skrócie to wszystko za sprawą właścicieli, czyli rodziny Dräger, która już w 6 pokoleniu zarządza naszym przedsiębiorstwem oraz wiecznie żywa i jakże aktualna filozofia przewodnia Dräger, czyli „Technika dla Życia".

Jak Pan wspomniał odpowiada Pan za jedną trzecią biznesu Dräger Polska Sp. z o.o. Proszę powiedzieć jakie aktualnie wyzwania stoją przed działem sprzętu medycznego na naszym rodzimym rynku.

Wyznaję zasadę, że wspólne wyzwania to wspólne cele. A te, z którymi przychodzi nam się zmierzyć w codziennej pracy są zasadniczo takie same, jak te, z którymi zmaga się obecnie służba zdrowia w Polsce i na całym świecie. Wzrasta liczba pacjentów wymagających intensywnej opieki medycznej, a leczenie ich staje się coraz bardziej złożone. Koszty opieki stale rosną, a olbrzymi wpływ na naszą służbę zdrowia ma także to, że zmniejsza się dostępność wykwalifikowanego personelu.

To ciekawe, że z Pana perspektywy firma prywatna ma tożsame cele z publiczną służbą zdrowia. Jakie są to cele i jak je planujecie zrealizować bądź już realizujecie?

Oczywiście, z jednej strony może się to wydawać dość dziwne lub niespotykane, ale tak jest w rzeczywistości. Mamy wspólne cele w naszej pracy z naszymi klientami - partnerami. Wcześniej wspomniane wyzwania determinują tak naprawdę to, co chcemy osiągnąć lub też to, co chce osiągnąć personel medyczny, a my chcemy w tym mieć znaczący udział. Na pierwszym miejscu jest poprawa wyników klinicznych, pomoc w zarządzaniu i optymalizacji kosztów terapii, zapewnienie satysfakcji personelu z wyników wykonanej pracy. I to, co jest najistotniejsze i najważniejsze to podnoszenie komfortu pacjenta. Pacjent jest dla nas najważniejszy.

Odpowiadając na drugą część pytania: nasza misja to doskonalenie intensywnej terapii. Oczywiście, jest to proces ciągły i nie rozpoczęliśmy go wczoraj, tylko trwa już kilkadziesiąt lat. Wracając do meritum: doskonalenie intensywnej terapii jest realizowane na czterech płaszczyznach. Rozwiązania z zakresu terapii protekcyjnej znacznie zmniejszają ryzyko dla pacjentów podczas pobytu w szpitalu. Nasi klienci mogą liczyć na wsparcie w poprawie bezpieczeństwa pacjentów i skrócenia czasu rekonwalescencji. W obszarze intensywnej terapii są to takie działania jak zapobieganie intubacji, strategia wentylacji chroniącej płuca, szybkie i bezpieczne odzwyczajanie w procesie mechanicznej wentylacji pacjenta. W anestezjologii skupiamy się na ochronie pacjentów w trakcie znieczulenia i zapobieganie powikłaniom pooperacyjnym poprzez wentylację chroniącą płuca i wsparcie w podejmowaniu decyzji klinicznych. Na oddziałach neonatologicznych to zapewnienie noworodkom i wcześniakom możliwie najlepszego startu w życie poprzez opiekę prorozwojową, delikatne wspomaganie oddechowe i inteligentną termoregulację.

Staramy się brać czynny udział w projektowaniu i tworzeniu efektywnych stanowisk terapeutycznych. Efektywność procesów klinicznych, ale również komfort pacjenta są kluczowe dla szpitali. Dlatego nasze podejście do projektowania stanowisk pracy z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi planowania zawsze uwzględnia wymagania użytkowników. Nasi klienci mogą liczyć na interaktywne planowanie, projektowanie i testowanie stanowisk pracy w Dräger Design Center. W praktyce to bezpieczny i ergonomiczny projekt wspomagający personel pielęgniarski oraz elastyczny i zindywidualizowany system ułatwiający dostęp do pacjenta. To także coś, co wydaje się banałem, czyli gładkie powierzchnie. Mają one duże znaczenie w procesie szybkiego czyszczenia i dezynfekcji pomieszczeń. Tu z pomocą przychodzą dostarczane przez nas akcesoria jednorazowe wspierające standardy higieny i zapobiegające infekcjom oraz oświetlenie wspierające środowiska terapeutyczne. Z kolei system zarządzania alarmami i urządzenia do monitorowania poziomu dźwięku wspierają ograniczenia hałasu.

Szeroko rozumiana łączność w szpitalu nie jest już marzeniem - to rzeczywistość. Obecnie oferujemy rozwiązania usprawniające procesy pracy klinicznej i zapewniające nieprzerwany dostęp do danych klinicznych. Nieustannie rozwijamy technologię, aby oferować nowe, inteligentne aplikacje zapewniające większe bezpieczeństwo pacjentów i zindywidualizowane leczenie. Zapewniamy lepszą ochronę danych i bezpieczeństwo w systemach szpitalnych.

Ogromnie ważna jest dla nas także kompleksowa opieka serwisowa. Wspieramy klientów w zapewnieniu najwyższych standardów w obszarach intensywnej terapii szeroką gamą usług dostosowanych do indywidualnych potrzeb przed, w trakcie i po instalacji urządzeń i systemów. Indywidualnie również planujemy i zarządzamy projektami w celu kompleksowego monitoringu rozwiązań IT. Pełen serwis i aktualizacja oprogramowania są w tym względzie niezbędne. Realizujemy oczywiście również indywidualne szkolenia dla personelu klinicznego. Analizujemy również dane w celu zidentyfikowania potencjalnych obszarów wymagających usprawnienia.

Niewątpliwie tempo rozwoju technologicznego ma niebagatelny wpływ na medycynę. Czy firma Dräger jest na to przygotowana?

Mam nadzieję! A tak poważnie: jesteśmy z naszym klientem już na wczesnym etapie planowania oddziału, bloku, czy nawet całego budynku szpitalnego. Mam tu na myśli oferowaną kompleksową infrastrukturę. Jesteśmy obecni w trakcie wyposażenia oddziałów szpitalnych w sprzęt medyczny i towarzyszymy personelowi medycznemu w trudach dnia codziennego dostarczając materiały zużywalne. Warto podkreślić, że rocznie wprowadzamy na rynek ponad 30 nowych produktów i rejestrujemy ponad 200 patentów. Biorąc pod uwagę nasze dziedzictwo i społeczną odpowiedzialność z pełną odpowiedzialnością mogę powiedzieć, że TAK. Firma Dräger jest przygotowana na rozwój technologii medycznej, a co więcej jest liderem w tej dziedzinie.

Rozmawiała Agnieszka Kluska

Portal internetowy ForumBiznesu.pl

Portal internetowy ForumBiznesu.pl

Portal internetowy ForumBiznesu.pl

Portal internetowy ForumBiznesu.pl

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.