Advertisement

BP_2024

150 razy KAS zaglądał Polakom na konta

150 razy KAS zaglądał Polakom na konta

Przez ostatnie 10 miesięcy skarbówka zajrzała Polakom na konta ponad 150 razy — wynika z danych opublikowanych przez resort finansów na wniosek ekonomisty Rafała Mundrego. To efekt szerszych uprawnień, które KAS uzyskała w lipcu 2022 r. poinformował serwis Businessinsider.com.pl

Przypomniano, że chodzi o art. 48 ustawy o KAS, który dotyczy udzielania informacji przez banki i inne instytucje kredytowe i finansowe. Nowelizacja z lipca 2022 r. rozszerzyła katalog przypadków, w których skarbówka może o takie informacje wnioskować.

Mówił o tym w rozmowie z Business Insider Polska szef KAS Bartosz Zbaraszczuk.
— "W ramach zmiany przepisów katalog podmiotów uprawnionych do uzyskania informacji bankowych został rozszerzony o naczelnika urzędu skarbowego prowadzącego postępowanie przygotowawcze, który już wcześniej mógł pozyskiwać takie informacje w trakcie kontroli lub postępowania podatkowego" — tłumaczył szef skarbówki. 

Jak dodawał wówczas, "zmieniony przepis nie może być stosowany bez powiązania z popełnionymi czynami, które są przedmiotem prowadzonego już postępowania przygotowawczego w sprawie osoby podejrzewanej o popełnienie przestępstwa". Zapewniał jednocześnie, że przepis nie będzie nadużywany ani stosowany "ot tak, z ciekawości urzędnika" – czytamy dalej.

Jak często zatem KAS korzystała z nowych uprawnień w ciągu roku od zmiany przepisów? Najnowsze dane opublikował na Twitterze ekonomista Rafał Mundry – podano w informacji.

Z odpowiedzi resortu finansów wynika, że najwięcej wniosków w trybie art. 48 ustawy o KAS urzędnicy złożyli pod koniec 2022 r. W grudniu takich przypadków było 29 - napisano.

Od nowego roku liczba ta znacząco spadła. W pierwszej połowie 2023 r. zdarzało się to maksymalnie kilkanaście razy na miesiąc. Jednocześnie wzrosła też liczba wszczętych postępowań przygotowawczych – wskazano w treści.

Łącznie od września 2022 r. do końca czerwca 2023 r. takich przypadków było 168. W pierwszych miesiącach nowego prawa takich przypadków było 33, o czym informowano wcześniej. To daje ponad 200 przypadków w ciągu roku – wskazano w podsumowaniu. (jmk)

Foto: Biznes w INTERIA.PL – Interia // 123RF/PICSEL
Źródło: Businessinsider.com.pl

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.