20 mld zł długu do spłaty w maju

20 mld zł długu do spłaty w maju

Dług wysoki i wysoko oprocentowany, więc wszyscy musimy się dołożyć, by go spłacić. Ministerstwo Finansów podało, o jakie kwoty chodzi w maju i w całym roku. Z naszych wyliczeń wynika, że to co ósma złotówka wnoszona przez nas do budżetu państwa – podał serwis Businessinsider.com.pl

Łącznie 19,6 mld zł pójdzie tylko w maju na wykup wyemitowanych przed laty obligacji Skarbu Państwa — podało Ministerstwo Finansów. Z tego na sam wykup skierowane a być 11,1 mld zł a na płatności odsetek — 8,5 mld zł. Do końca roku kwota ma wzrosnąć do 85 mld zł. Zgodnie z planem w ustawie budżetowej stanowi to 12,5 proc. dochodów państwa. Innymi słowy, aż co ósma złotówka wpłacana przez nas w podatkach idzie na spłatę długu.

Resort finansów zgromadził już niezbędne środki nie tylko na te wydatki. Na koniec kwietnia 2024 r. na rachunkach budżetowych zgromadzono równowartość 174,4 mld zł wobec 166,8 mld zł na koniec marca — podano.

Stopień sfinansowania tegorocznych potrzeb pożyczkowych brutto wynosi ok. 65 proc. na koniec kwietnia br., czyli sprzedano już dwie trzecie planowanych emisji obligacji. Finansowanie krajowe wyniosło w tym okresie 185,7 mld zł, a zagraniczne — 106,2 mld zł.

Finansowanie potrzeb pożyczkowych zrealizowano poprzez sprzedaż obligacji na rynku krajowym wyniosło 92,9 mld zł, zamiany obligacji w 2024 r. — 19,2 mld zł, sprzedaż obligacji na rynkach zagranicznych — 47,2 mld zł, zaciągnięcie pożyczek z Unii Europejskiej (RRF) — 15,5 mld zł, zamiany obligacji w 2023 r. — 29,4 mld zł, wyższych środków na koniec 2023 r. — 87,3 mld zł — czytamy w komunikacie.

Planowany w tegorocznej ustawie budżetowej poziom potrzeb pożyczkowych brutto (suma potrzeb netto oraz przypadającego do wykupu długu przy przyjętych założeniach odnośnie do sprzedaży skarbowych papierów wartościowych w 2023 r.) wynosi 449 mld zł.

Podano jeszcze, że na koniec kwietnia 2024 r. średnia zapadalność długu krajowego wyniosła 4,20 roku wobec 4,15 miesiąc wcześniej, a długu ogółem 5,90 roku wobec 5,70 miesiąc wcześniej — czytamy w komunikacie. Tak dużo czasu mija średnio od emisji obligacji do jej wykupu.  (jmk)

Foto: Biznes w INTERIA.PL – Interia // Piotr Kamionka /Reporter
Źródło: Businessinsider.com.pl

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.