Andrzej Duda spotkał się w Nowym Jorku z Donaldem Trumpem

Andrzej Duda spotkał się w Nowym Jorku z Donaldem Trumpem

Amerykańska agencja AP opisuje wizytę Andrzeja Dudy w USA. Podkreślono, że były prezydent USA, Donald Trump, podczas spotkania z prezydentem Polski, Andrzejem Dudą, w Nowym Jorku, wyraził pełne poparcie dla Polski – podał serwis Businessinsider.com.pl za mediami  amerykańskimi.

Spotkanie odbyło się w wieżowcu Trumpa na 5 Alei, gdzie Duda został zaproszony na kolację - podano.

Jak opisano, Trump, który ponownie ubiega się o prezydenturę, chwalił Dudę za jego pracę, nazywając go swoim przyjacielem. "Zrobił fantastyczną robotę i jest moim przyjacielem. Spędziliśmy razem cztery wspaniałe lata. (…) Jesteśmy w stu procentach po stronie Polski" – mówił miliarder.

Podczas spotkania oczekiwano, że obaj przywódcy omówią m.in. kwestię Ukrainy. Duda, który od dawna wyraża podziw dla Trumpa, jest także zdecydowanym orędownikiem Ukrainy i nawołuje Waszyngton do udzielenia większej pomocy Kijowowi w obliczu trwającej rosyjskiej inwazji - czytamy.

Trump wcześniej gościł szefa brytyjskiej dyplomacji Davida Camerona, premiera Węgier Viktora Orbana, oraz prezydenta Argentyny Javiera Mileia. Zwrócono uwagę, że wizyta Dudy ma miejsce w czasie, gdy Republikanie wciąż nie zatwierdzili ustawy, która zapewniłaby nowe fundusze dla Ukrainy, w tym finansujące dostawy broni amerykańskiej – przypomniano w treści.

Według doniesień, wizyta Dudy u Trumpa zgromadziła przed jego rezydencją tłum, liczący około 150 osób. Skandowali "USA", "Ocal Amerykę" i "Stop wojnie".
Jak przekazał AP, spotkanie Trumpa i Dudy miało na celu omówienie tematu wojny w byłym sowieckim państwie, ale szczegóły nie były od razu dostępne. Zarówno Duda, jak i polski premier Donald Tusk, nalegali na aprobatę Kongresu dla miliardów dolarów dodatkowej pomocy wojskowej dla Kijowa.

"New York Post" zauważył, że Trump był sceptyczny co do dalszego wsparcia USA dla wydatków wojennych, "chyba że zostanie to zrobione jako pożyczka" - czytamy.

Nowojorski dziennik odniósł się też do tekstu w "Washington Post" sugerującego, że Trump pracuje nad planem, który zakłada oddanie Krymu i Donbasu Rosji w zamian za zawieszenie broni. Kampania Republikanina stanowczo zaprzeczyła tym zarzutom – podano w podsumowaniu.   (jmk)

Foto: Wyborcza.pl // Marek Borawski/KPRP)
Źródło: Businessinsider.com.pl / AP / NYPost.com /

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.