Advertisement

BP_2024

Bogate złoża geotermalne w Sochaczewie i Otwocku

Bogate złoża geotermalne w Sochaczewie i Otwocku

Foto: Zakład geotermalny w Sochaczewie

Do końca 2026 r. w Sochaczewie (Mazowieckie) ma powstać zakład geotermalny - zapowiedział prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Przemysław Ligenza. Inwestycja, zapewniająca wodę m.in. do celów grzewczych, otrzymała 62 mln zł wsparcia z Funduszu. Z kolei przy otwockim parku miejskim rozpoczęto wiercenie otworu geotermalnego o głębokości 1645 m – przekazało ministerstwo klimatu i środowiska. Celem rozpoczęcia prac jest ustalenie zasobów wód termalnych - podał Portalsamorzadowy.pl

Prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) Przemysław Ligenza zaznaczył, że wykonano już odwiert badawczy, który potwierdził odpowiednie warunki do budowy w Sochaczewie zakładu geotermalnego. "Plan jest taki, żeby do końca roku 2026 ta inwestycja powstała" - zapowiedział podczas briefingu prasowego w Sochaczewie szef Funduszu.
Według resortu klimatu i środowiska, "pod Sochaczewem istnieją ogromne złoża słodkiej ciepłej wody", przy czym parametry pozwalają na wykorzystanie jej nie tylko do celów grzewczych, ale także do zaopatrywania miasta w wodę pitną – napisano w treści.

Odnosząc się do budowy zakładu geotermalnego w Sochaczewie, ministerstwo podało, że całkowity koszt przedsięwzięcia to ponad 76,2 mln zł, z czego kwota wsparcia z NFOŚiGW to w sumie 62 mln zł (blisko 33,4 mln zł dotacji i ponad 28,6 mln zł pożyczki) – wskazano dalej.

"To jest ważny dzień dla Mazowsza dlatego, że do ziemi sochaczewskiej, do Sochaczewa trafia 62 mln zł" - podkreślił na briefingu wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba (Suwerenna Polska).
Ozdoba zwrócił przy tym uwagę, że w przypadku planowanej w Sochaczewie geotermalnej inwestycji "układ geologiczny daje niesamowite możliwości" korzystania z ciepła, które znajduje się pod ziemią.

 

Foto: Odwiert geotermalny w Otwocku

We wtorek (24 października) zainaugurowano prace nad wierceniem otworu geotermalnego o głębokości 1645 m przy parku miejskim w Otwocku - przekazało ministerstwo klimatu i środowiska.
"Dzisiaj na bezpieczeństwo surowcowe i energetyczne patrzymy z punktu widzenia wykorzystania lokalnych źródeł energii, którymi dysponujemy. Takim lokalnym źródłem jest geotermia" - wskazał wiceminister klimatu i środowiska Piotr Dziadzio podczas uroczystości symbolicznego rozpoczęcia odwiertu.

Celem rozpoczęcia prac jest ustalenie zasobów wód termalnych. W przypadku Otwocka szacuje się, że wybudowana ciepłownia geotermalna na bazie uzyskanych przypływów wód termalnych pozwoli uzyskać ok. 4,21 MW ciepła (przy schłodzeniu wody termalnej do 20 st. C) - poinformowało MKiŚ.

Zaznaczono jednak, że realne możliwości zostaną zweryfikowane po wykonaniu odwiertu rozpoznawczego, przeprowadzeniu badań geofizycznych, a następnie hydrogeologicznych i laboratoryjnych.
Dodano, iż realizacja inwestycji otrzymała wsparcie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Dziadzio podkreślił, iż możliwość otrzymania 100 proc. dotacji zdejmuje z samorządów ryzyko związane z wykonaniem pierwszego odwiertu badawczego na nieudokumentowanym jeszcze złożu wód termalnych. Zauważył, że na wniosek gmin w ciągu roku Państwowa Służba Geologiczna wydała ponad 240 opinii na temat występowania i możliwości wykorzystania wód termalnych – czytamy dalej.
"Pokazuje to nie tylko jak duże jest zainteresowanie, ale także jak wzrasta nasza świadomość społeczna w zakresie tego, że powinniśmy wykorzystywać naturalne i odnawialne źródła energii" - zaznaczył w podsumowaniu wiceminister. (jmk)

Foto: Interia.pl // PATRICK PLEUL / DPA / dpa Picture-Alliance via AFP /
Foto: Radio dla Ciebie // RDC

Źródło: Portalsamorzadowy.pl

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.