Luzowanie obostrzeń. Otwiera się m.in. branża kulturalna, ale ma już 35 mln zł zaległości

Luzowanie obostrzeń. Otwiera się m.in. branża kulturalna, ale ma już 35 mln zł zaległości

Od 12 lutego w ramach określonego reżimu sanitarnego wznawiają działalność hotele, stoki, kina, teatry, baseny. Nowe zasady będą obowiązywały warunkowo do 28 lutego.

 

Fakt, że jest to na razie opcja tylko na dwa tygodnie, mocno utrudnia podjęcie decyzji, czy uruchomić działalność. Nie wszystkie podmioty się otworzą. Zgodnie z projektem, do 28 lutego instytucje kultury, czyli kina, teatry, opery, filharmonie oraz domy i ośrodki kultury mogą wznowić działalność pod warunkiem utrzymania restrykcji sanitarnych, takich jak zajęte 50 proc. miejsc (co drugie miejsce na widowni). Jeśli nie ma wyznaczonych miejsc na widowni, musi być zachowany odstęp 1,5 m, wszyscy muszą mieć zasłonięte usta i nos oraz obowiązuje zakaz spożywania napojów i posiłków.

 

Od dziś hotele mogą przyjmować wszystkich gości – zarówno tych podróżujących służbowo, jak i turystycznie. Gościom może być udostępnione jednak nie więcej niż 50 proc. pokoi znajdujących się w obiekcie. Ponadto hotelowe restauracje mogą obsługiwać gości na wynos.

 

Otwarty został też sport amatorski na świeżym powietrzu. Będzie można korzystać z kortów i ogólnodostępnych boisk. Oznacza to, że do treningów będą mogły wrócić amatorskie kluby piłkarskie z niższych lig. Będzie można też grać w tenisa czy koszykówkę na zewnątrz albo uprawiać treningi lekkoatletyczne. Nadal jednak zamknięte dla kibiców pozostają stadiony. Podobnie jak kluby fitness, siłownie i gastronomia - co najmniej do 28 lutego. W lokalach gastronomicznych dopuszczalna jest jedynie obsługa na wynos. Gości nie będą mogły przyjmować też wesołe miasteczka i parki rozrywki, pokoje zagadek czy dyskoteki.

 

Otwarte zostają ponownie też kasyna. Obowiązuje w nich limit jednej osoby na 15 m kw. powierzchni. Klienci będą musieli też zachować co najmniej 1,5 m odstęp od siebie.

 

Z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor oraz BIK wynika, że pandemia mocno daje się we znaki kulturze i rozrywce. W 2020 r. liczba firm z nieuregulowanymi zobowiązaniami wzrosła o ponad 100 do niemal 1 tys., a ich zaległości podwyższyły się o 29 proc. do 35 mln zł. Jeszcze bardziej, o 80 proc., spiętrzyły się przeterminowane zobowiązania kin, choć tu akurat chodzi o znacznie niższą kwotę 0,4 mln zł.

 

 

 

M.S.

 

Źródła: rmf24.pl

           media.big.pl

Zdjęcie: ki24.info

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.