Rada Polityki Pieniężnej podjęła wyczekiwaną od miesięcy decyzję, którą w portfelu odczują wszyscy kredytobiorcy. Po licznych apelach wiadomo już, jaka będzie odtąd wysokość stóp procentowych banku centralnego – podał serwis MSN.com.pl.
Jak napisano w informacji serwisu. - Stopy procentowe nie zostały zmienione od października 2023 r. Od tego czasu utrzymywała się na poziomach:
stopa referencyjna 5,75 proc. w skali rocznej,
stopa lombardowa 6,25 proc. w skali rocznej,
stopa depozytowa 5,25 proc. w skali rocznej,
stopa redyskontowa weksli 5,80 proc. w skali rocznej,
stopa dyskontowa weksli 5,85 proc. w skali rocznej.
Dla kredytobiorców najważniejsza jest rzecz jasna pierwsza z nich. Mamy dla nich dobre wieści – Rada Polityki Pieniężnej po raz pierwszy od 18 miesięcy zdecydowała o zmianach w stopach procentowych – czytamy dalej.
Rada Polityki Pieniężnej ogłosiła obniżenie stóp procentowych, w tym stopy referencyjnej. Zgodnie z oczekiwaniami analityków i po wielu prośbach ze strony polityków, została ona obniżona o 50 pb. W efekcie stopy po zmianach są następujące:
stopa referencyjna 5,25 proc. w skali rocznej,
stopa lombardowa 5,75 proc. w skali rocznej.
stopa depozytowa 4,75 proc. w skali rocznej.
stopa redyskontowa weksli 5,30 proc. w skali rocznej.
stopa dyskontowa weksli 5,35 proc. w skali rocznej.
Według prognoz ogłoszona wczoraj obniżka to pierwsza z tegorocznych zmian. Jesienią można się spodziewać kolejnych decyzji, najpewniej o kolejne 50 pb. Wielu w odpowiedniej polityce monetarnej upatruje szansę na ożywienie akcji kredytowej i koniec marazmu na rynku nieruchomości. Już teraz znane są kalkulacje, jak zmiana stóp wpłynie na zdolności kredytowe Polaków i wysokość raty – napisano w podsumowaniu. (jmk)
Foto: Pixabay.com //
Źródło: MSN.com.pl
Niższa stopa referencyjna
