Advertisement

BP_2024

Nowe banknoty w Wielkiej Brytanii

Nowe banknoty w Wielkiej Brytanii

5 czerwca wejdą do obiegu nowe brytyjskie banknoty z portretem króla Karola III - poinformował w środę Bank Anglii. Będą one drukowane jedynie w takich ilościach, aby zastąpić starsze banknoty z wizerunkiem Elżbiety II, wycofywane z obiegu wskutek ich zużycia lub w razie zwiększonego zapotrzebowania. 

Nowe wzory banknotów we wszystkich czterech nominałach – 5, 10, 20 i 50 funtów     - zostały zaprezentowane w grudniu 2022 roku. Wizerunek Karola III na awersie i w przezroczystym okienku zabezpieczającym jest jedyną zmianą w stosunku do używanych obecnie banknotów. Rewersy pozostaną bez zmian i będą na nich portrety Winstona Churchilla, Jane Austin, Williama Turnera i Alana Turinga – podał serwis Money.pl.

Wprowadzenie banknotów z Karolem III nie oznacza jednak, że te dotychczasowe - z wizerunkiem zmarłej w 2022 roku Elżbiety II - szybko znikną z obiegu. Nowe serie będą drukowane jedynie w takich ilościach, aby zastąpić te, które będą wycofywane z obiegu z powodu zużycia lub w razie zwiększonego zapotrzebowania – wyjaśniono dalej.

Takie stopniowe wprowadzanie ich do obiegu ma zminimalizować wpływ zmiany na środowisko naturalne i ograniczyć koszty. Jest to zgodne z wytycznymi dworu królewskiego – stwierdzono w treści.

Bank Anglii zapowiedział też, że latem zostanie zorganizowana aukcja nowych banknotów o niskich numerach seryjnych, z której dochód przeznaczony zostanie na cele charytatywne  – czytamy w informacji.

Karol III jest dopiero drugim brytyjskim monarchą, którego portret znajdzie się na banknotach banku Anglii. W grudniu 2022 roku do normalnego obiegu weszła pierwsza moneta z wizerunkiem Karola III - o nominale 50 pensów, a stopniowo będą się pojawiać kolejne. Podobnie jak w przypadku banknotów, także monety z portretami Elżbiety II i Karola III będą przez wiele lat używane równolegle - wyjaśniono.

Funt szterling, nieoficjalnie zwany również funtem brytyjskim, to oficjalna waluta Wielkiej Brytanii. Używany jest też na terytoriach zależnych Wielkiej Brytanii, czyli: Brytyjskim Terytorium Antarktycznym; Falklandach; na Gibraltarze; Guernsey; Wyspie Man; Jersey; Wyspie Świętej Heleny, Wyspie Wniebowstąpienia i Tristan da Cunha; Georgii Południowej i Sandwich Południowym.
 
Funt szterling oznaczany jest symbolem "£". 1 funt dzieli się na 100 pensów.
Szterling został wprowadzony do obiegu w 1158 r. przez angielskiego króla Henryka II, wówczas był wymienialny na srebro. Taki stan utrzymał się aż do 1816 r., kiedy to wymienialność funta zmieniono na złoto. W takim stanie waluta funkcjonowała do 1914 r. Później na krótki czas wrócono do wymienialności funta na złoto - banknoty można było wymieniać na sztaby kruszcu - ale ostatecznie system ten został porzucony w 1931 r., podczas wielkiego kryzysu.

Do lat 70. XX wieku funt dzielił się na 240 pensów bądź na 20 szylingów. W 1971 r. pens jednak przeszedł na system dziesiątkowy, dzięki czemu od tamtej pory funt był dzielony na 100 pensów.

Funt obecnie znany jest jako jedna z najmocniejszych światowych walut, ale w XX wieku dotykały go różne kryzysy. Funt szterling stał się całkowicie wymienialny w 1946 r., by Wielka Brytania mogła wówczas uzyskać pożyczkę w wysokości 3,75 mld dol. od Stanów Zjednoczonych. W późniejszym okresie próbowano powiązać kurs funta np. z amerykańskim dolarem, ale próby te powodowały dewaluację brytyjskiej waluty – przypomniano w informacji.

W 1966 r. rząd Wielkiej Brytanii m.in. zakazał wywożenia przez turystów kwot powyżej 50 funtów, w świetle spadającego kursu waluty. Ograniczenie to zniesiono cztery lata później. W 1976 r. z kolei Wielka Brytania musiała zaciągnąć pożyczkę w wysokości 2,3 mld funtów w Międzynarodowym Funduszu Walutowym z powodu obniżki kursu swojej waluty wobec dolara. W 1985 r. historycznie kurs funta był najniższy: wynosił 1,05 dolara – podano dalej.

W 1990 r. włączono funta do systemu ERM (europejskiego mechanizmu wymiany walut), z kursem odniesionym do niemieckiej marki. Dwa lata później jednak Wielka Brytania została zmuszona do wycofania funta z tego mechanizmu, po tzw. Czarnej Środzie - dniu 16 września, kiedy to grupa spekulantów, wraz z miliarderem George'em Sorosem, przeprowadziła atak spekulacyjny na funta, co spowodowało spadek wartości tej waluty o 25 proc. w kilka dni - czytamy.

Dzisiaj, 22-02-2024, poranny kurs brytyjskiej waluty z godz. 7:00 w stosunku do złotego kształtował się na poziomie: 5.039 PLN, a wobec dolara amerykańskiego, przyjął poziom 1.2646 USD

Wielka Brytania, przystępując do Unii Europejskiej, wynegocjowała klauzulę pozwalającą jej na pozostanie sobie funta - z tego powodu też brytyjska waluta nie weszła do mechanizmu ERM II – napisano w podsumowaniu.  (jmk)

Foto: Onet Wiadomości // Bank of England
Źródło: Money.pl

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.