Od lipca obowiązkowa instalacja wyposażenia nowych samochodów.

Od lipca obowiązkowa instalacja wyposażenia nowych samochodów.

Już 6 lipca wejdzie w życie unijne rozporządzenie, które wymaga kilku obowiązkowych systemów w nowych samochodach. Po tym terminie znacznie trudniej będzie o zakup auta bez inteligentnego asystenta prędkości czy tzw. czarnej skrzynki. Ale to niejedyne zmiany, które jeszcze w tym roku czekają kierowców - podał serwis Businessinsider.com.pl

Lipcowe zmiany to efekt unijnego rozporządzenia, które zmienia obowiązkowe wyposażenie samochodów, dopuszczanych do ruchu na terenie Unii Europejskiej – czytamy w informacji.

Każdy samochód, żeby uzyskać homologację będzie musiał mieć zainstalowane zaawansowane elektroniczne systemy. Mowa tu np. o ISA, czyli inteligentnym asystencie prędkości – wyjaśnia serwis.

Jak działa taki system? W skrócie: monitoruje, jak szybko jeździ kierowca i w najbardziej zaawansowanych wersjach może np. automatycznie zmniejszyć prędkość. Zazwyczaj jednak po prostu informuje o zbyt szybkiej jeździe.  

Na tym jednak nie koniec. Kolejnym z obowiązkowych systemów dla nowych aut będzie tzw. czarna skrzynka. Ma ona działać podobnie jak urządzenie montowane w samolotach i rejestrować wiele elementów, np. prędkość, użycie hamulca, pasów bezpieczeństwa czy działanie poduszek powietrznych. Wszystko po to, by w razie wypadku służby mogły bez problemu ustalić jego przyczyny – podsumował serwis.    (jmk)

Źródło: Businessinsider.com.pl

Image by Mikes-Photography from Pixabay

Portal internetowy ForumBiznesu.pl

Portal internetowy ForumBiznesu.pl

Portal internetowy ForumBiznesu.pl

Portal internetowy ForumBiznesu.pl

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.