Advertisement

BP_2024

Planowane zmiany szaty graficznej euro

 Planowane zmiany szaty graficznej euro

Europejski Bank Centralny planuje zmienić wygląd banknotów euro, porzucając dotychczasowy motyw okien i mostów, który przez ostatnie 21 lat wypełniał portfele Europejczyków. Teraz pora na odświeżony projekt, który może jednak podzielić poszczególne kraje wspólnoty – podał serwis Businessinsider.com.pl.

Znane dziś wszystkim banknoty euro zostaną zastąpione jednym z siedmiu projektów, które w poniedziałek zapowiedział EBC. Mają one obejmować zarówno naturalne obrazy, takie jak ptaki i rzeki, jak i przyszłość Europy, jej wartości i — jak mówi bank — "wspólną europejską tożsamość" – czytamy w treści.

EBC rusza w tej sprawie z konsultacjami, które potrwają do końca sierpnia. Wszyscy obywatele strefy euro będą mogli wziąć udział w badaniu za pośrednictwem strony internetowej EBC. Bank centralny będzie również prowadził grupy fokusowe, aby zapewnić "równą reprezentację opinii z całej strefy euro" - podano.

— Pracujemy nad nową serią zaawansowanych technologicznie banknotów, aby zapobiegać fałszerstwom i zmniejszać wpływ na środowisko – powiedział członek zarządu EBC Fabio Panetta.

— Jesteśmy zobowiązani do tego, by zapewnić obywatelom możliwość płatności gotówką zawsze i wszędzie.

To opinia publiczna ma mieć decydujący wpływ na ostateczne projekty nowych banknotów. EBC wybierze je w 2024 r., a następnie spędzi kolejne dwa lata na dopracowywaniu najdrobniejszych szczegółów – napisano dalej.

Sześć z siedmiu propozycji zostało sporządzonych przez Tematyczną Grupę Doradczą, czyli grupę ekspertów powołaną przez EBC w grudniu 2021 r., która wybrała je z listy 29 propozycji. Rada Prezesów EBC zdecydowała się dodać kolejną "kulturę europejską", aby wzmocnić tożsamość europejską. Grupa miała za zadanie przedstawić zalety każdej propozycji - wskazano.

Grupa musi jednak postępować ostrożnie, aby nie urazić narodowej wrażliwości, wybierając tematy lub osobowości związane z danym krajem. Właśnie dlatego wybrano motywy naturalne, takie jak ptaki i rzeki, ponieważ oba symbolizują brak granic i wzajemne powiązania między krajami europejskimi. Jednocześnie zaś nie są kontrowersyjne - zauważono.

Co jeszcze oprócz ptaków i rzek? Inne zakwalifikowane tematy to symbol rąk, który ma być odzwierciedleniem wspólnego budowania Europy oraz przyszłość Europy reprezentowana przez "portrety" Europejczyków, którzy dopiero mają się urodzić – podano w treści.

Z pewnością stworzenie nowych banknotów będzie wyzwaniem dla projektantów banku centralnego. Grupa ekspertów EBC ostrzegła m.in., że propozycja "Nasza Europa, my sami" może być potencjalnie kontrowersyjna, ponieważ opiera się na idei wspólnej europejskiej tożsamości kulturowej – czytamy w podsumowaniu. (jmk)

Foto: Bankier.pl //
Źródło: Businessinsider.com.pl

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.