Podatkiem w zarządy spółek

Zarzad_spolki.jpg

Rządzący zaprezentowali w połowie maja 2021 roku zarys Polskiego Ładu. Nowy program Zjednoczonej Prawicy został przedstawiony jako szansa na lepszą przyszłość dla obywateli i przedsiębiorców po kryzysie, który wywołała pandemia. Tymczasem coraz częściej pojawiają się głosy, że dokument skrywa dodatkowe podatki, daniny i opłaty.

Polski Ład to program Zjednoczonej Prawicy, który ma uzdrowić krajową gospodarkę po koronakryzysie. Zdaniem rządzących jest to pakiet różnych ulg, z których mogą korzystać małe i średnie firmy. Sceptycy coraz częściej dopatrują się jednak w rządowym dokumencie ukrytych danin i podatków. Teraz zwrócili uwagę, że na Polskim Ładzie straci konkretna grupa zawodowa – poinformowała „Rzeczpospolita”

Ja podawano we wcześniejszych informacjach, minister finansów Tadeusz Kościński przekonywał, że na Polskim Ładzie "nikt nie straci". Sceptycy wyliczają listę zagrożeń, które mogą spowodować nowe przepisy, ale konieczność odprowadzania większych danin przez najbogatszych nie jest dla nich, zdaniem szefa resortu finansów, dużym obciążeniem.  

Nowa danina. Ta grupa zapłaci dodatkowy podatek w wysokości 9 proc.
„Rzeczpospolita” informuje, że rząd nałoży 9-proc. daninę na zarobki setek tysięcy osób zasiadających we władzach spółek. Nowy podatek dotknie prezesów i osoby zarządzające firmami.
 
Chodzi o członków zarządów i prezesów spółek, którzy zarabiali do tej pory bez potrącania żadnych składek. Rząd w art. 13 Polskiego Ładu zapisał, że osoby zatrudnione wyłącznie na podstawie powołania będą musiały zapłacić 9-proc. składkę zdrowotną od swoich zarobków. Dotknie to 80 proc., jeśli nie więcej, działających w Polsce spółek – czytamy w informacji

Dziennik „Rz” podał, że po zmianach przewidzianych w Polskim Ładzie, opodatkowanie zarobków członków zarządów i prezesów pełniących swoje funkcje wyłącznie na podstawie powołania wzrośnie z 32 do 41 proc.

Gazeta zacytowała Annę Misiak, partnera i doradcę podatkowego w MDDP, która stwierdziła, że rząd ani nie sygnalizował takich zmian, ani też nie podał uzasadnienia do nich w projekcie udostępnionym na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Z kolei Grzegorz Baczewski, dyrektor generalny Konfederacji Lewiatan zapowiada, że takich sytuacji może być więcej – czytamy dalej.

- To kolejna podwyżka podatków, o której rząd do tej pory nie mówił, i spodziewam się, że po wnikliwej lekturze Polskiego Ładu takich nieprzyjemnych niespodzianek znajdzie się więcej – powiedział dla dziennika Grzegorz Baczewski.

Nowe zasady mają wejść w życie od 1 stycznia 2022 r. Zdaniem ekspertów, zmiana najbardziej uderzy w małe i średnie firmy, które będą musiały już za kilka miesięcy zrekompensować prezesom i członkom zarządów obniżkę ich pensji – napisano informacji.    (jmk)

Foto: Poradnik Przedsiębiorcy

Źródło: „Rzeczpospolita” nr 174

Portal internetowy ForumBiznesu.pl

Portal internetowy ForumBiznesu.pl

Portal internetowy ForumBiznesu.pl

Portal internetowy ForumBiznesu.pl

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.