Advertisement

BP_2024

Podniesiono limit zamrożenia cen prądu

 Podniesiono limit zamrożenia cen prądu

Rząd podczas poniedziałkowego posiedzenia przyjął projekt nowelizacji przepisów dotyczących limitów zamrożenia cen prądu dla gospodarstw domowych. Wzrosną one z obecnie obowiązujących 2000 kWh rocznie do 3000 kWh rocznie - poinformowała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Zmianie ulegnie również maksymalna cena prądu dla samorządów oraz małych i średnich przedsiębiorstw – podał serwis Interia.pl

Zamrożenie cen prądu na poziomie z 2022 roku obejmuje obecnie następujące limity zużycia:
- dla gospodarstw domowych 2000 kWh rocznie;
- dla gospodarstw z osobami z niepełnosprawnościami do 2600 kWh;
- dla rodzin z Kartą Dużej Rodziny oraz rolników limit do 3000 kWh.

Po przekroczeniu tych wartości obowiązuje cena maksymalna na poziomie 693 zł za każde 1000 kWh. Jest to kwota netto, do której doliczany jest podatek VAT i akcyza. Łącznie koszt jednego 1 kWh zużytego ponad limit wynosi więc ok. 86 groszy brutto (dokładnie 0,8585 zł/kWh).

Po wejściu w życie nowelizacji limity będą kształtować się następująco:
- dla gospodarstw domowych 3000 kWh rocznie;
- dla gospodarstw domowych z osobami z niepełnosprawnością 3600 kwH rocznie;
- dla rodzin z Kartą Dużej Rodziny i rolników - 4000 kwH rocznie.

Obok obniżenia opłat dla gospodarstw domowych pojawią się także inne zmiany - to obniżenie ceny maksymalnej prądu dla samorządów oraz sektora małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP). Obecnie wynosi ona 785 zł za 1000 kWh, zaś od 1 października ma spaść do 693 zł za 1000 kWh, czyli takiej samej kwoty jak dla gospodarstw domowych.

- Na bieżąco reagujemy na sytuację na rynku i w miarę możliwości staramy się sprawić, by każdy z elementów życia gospodarczego był w jak najmniejszym stopniu dotknięty skutkami toczącej się wojny energetycznej. Dlatego po pół roku funkcjonowania mechanizmu ograniczającego wysokość cen energii elektrycznej, przeanalizowaliśmy go i widzimy, że stanowi on realne wsparcie dla polskich rodzin - stwierdziła Anna Moskwa.

Minister klimatu i środowiska zwróciła ponadto uwagę, że odbiorcom, którzy już zdążyli przekroczyć dotychczasowe limity i opłacić rachunek, nadpłata zostanie zaliczona na poczet kolejnego rozliczenia.
- Wszyscy zostaną objęci rządowym wsparciem - zapewniała.

Jak przypomniała Anna Moskwa, oszczędzanie energii elektrycznej wiąże się także z innymi benefitami.

- Wystarczy, że w okresie od 1 października 2022 r. do 31 grudnia 2023 r. zmniejszymy zużycie prądu o co najmniej 10 proc. Wówczas otrzymamy dodatkowy upust o wartości 10 proc. całego rachunku za energię elektryczną, który zostanie rozliczony w 2024 r. Oszczędzanie i efektywne wykorzystywanie energii elektrycznej pozwala nie tylko na obniżenie rachunków, ale także ochronę środowiska - stwierdziła. (jmk)

Foto: INN:Poland // Monkpress/East News
Źródło: Interia.pl

 

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.