Reforma uwłaszczeniowa zbliża się do końca

Reforma uwłaszczeniowa zbliża się do końca

Ministerstwo Rozwoju i Technologii kończy reformę uwłaszczeniową. Przedsiębiorstwa będą mogły przekształcić prawo użytkowania nieruchomości komercyjnych we własność. Cena wykupu gruntu wyniesie co najmniej 20-krotność opłaty rocznej za użytkowanie wieczyste, ale nie więcej niż wartość gruntu – poinformował serwis Businessinsider.com.pl

— Czas na eliminowanie użytkowania wieczystego na gruntach wykorzystywanych przez przedsiębiorców. Likwidujemy relikt PRL, gdzie własność jest czysto iluzoryczna. Mamy już zgodę Unii Europejskiej na te działania — zapowiedział Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii.

Resort kończy prace nad projektem nowelizacji ustawy o gospodarce nieruchomościami. Ma zacząć obowiązywać w 2023 r. Wprowadzi on nowy, rynkowy model odpłatności za grunt sprzedawany użytkownikowi wieczystemu – przedsiębiorcom, organizacjom społecznym i obywatelom.

Z danych resortu wynika, że obecnie łącznie w użytkowaniu wieczystym jest 505 tys. 796 gruntów. Za przekształcenie we własność będzie trzeba jednak zapłacić – napisano w informacji

– Nasza propozycja jest oczekiwana przez rynek. Niektórzy inwestorzy obawiają się długookresowego inwestowania na gruntach będących w użytkowaniu wieczystym. Poza tym uwłaszczenie daje szansę na uwolnienie się od podnoszonej przez organy opłaty za użytkowanie wieczyste. Z racji wysokich opłat inwestowanie na niektórych terenach stało się nieopłacalne, a firmy nie są w stanie przewidzieć wysokości podwyżek – wskazał minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Obecnie właściciel gruntu (gmina lub Skarb Państwa) nie może przekształcić użytkowania wieczystego, ponieważ nie było wyznaczonych reguł odpłatności. Wynikało to z potrzeby uzgodnień zasad pomocy publicznej z Komisją Europejską. Ta teraz zgodziła się na zmiany. Resort proponuje, że cena wykupu gruntu:

- od Skarbu Państwa to będzie 20-krotność opłaty rocznej za użytkowanie wieczyste w przypadku płatności jednorazowej (25-krotność przy płatności ratach), nie więcej jednak niż 60 proc. gruntu;
- od samorządu to będzie co najmniej 20-krotność opłaty rocznej, jednak nie więcej niż wartość gruntu.

Resort wyliczył, że w przypadku zainteresowania nabywaniem na poziomie 25 proc. i płatności jednorazowej przez 50 proc. kupujących dochód ze sprzedaży osiągnie szacunkowo od 1,42 do 2,85 mld zł w przypadku Skarbu Państwa i od 1,18 mld zł do 2,37 mld zł w przypadku samorządów – czytamy w informacji.

Projekt ma przewidywać dodatkowe preferencje w przypadku płatności jednorazowej przyznawane przez samorządy, jeśli grunt ma zostać przeznaczony na cele mieszkaniowe. W przypadku różnicy między wartością rynkową gruntu a ceną będzie możliwość rozliczenia w ramach limitu pomocy de minimis (czyli dozwolonego wsparcia publicznego) i ewentualna dopłata po przekroczeniu tego limitu – napisano w podsumowaniu. (jmk)

Foto: Gamma
Źródło: Businessinsider.com.pl

Portal internetowy ForumBiznesu.pl

Portal internetowy ForumBiznesu.pl

Portal internetowy ForumBiznesu.pl

Portal internetowy ForumBiznesu.pl

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.