Rząd nie ma już środków na transformację energetyczną

Image by Joe from Pixabay

Ponad 25 mld zł zarobiła w 2021 r. Polska na sprzedaży uprawnień do emisji CO2. Pieniądze jednak nie trafiły na transformację energetyczną w takim stopniu, jak mogły — zauważył serwis Rp.pl. Rząd wydał je m.in. na zwolnienia podatkowe, transport kolejowy czy spółkę budującą polski samochód elektryczny.

Jak wynika z informacji Rp.pl, resort klimatu wysłał już do Komisji Europejskiej rozliczenie wydatkowania środków pochodzących z handlu uprawnieniami do emisji CO2.

Co się w nim znajduje? M.in. kwota, którą udało się Polsce w ten sposób zarobić. To 25,3 mld zł.  Jak przypomniał serwis Rp.pl, rząd, z premierem na czele, od miesięcy głośno krytykuje system handlu emisjami i apeluje o jego zmian.

Gdzie podziało się wspomniane 25 mld zł? Według "Rzeczpospolitej" zostały one "przejedzone" i nie trafiły na projekty, które bezpośrednio przyczyniają się do transformacji energetycznej.

Niemal jedna piąta z tej kwoty to wsparcie energetyki odnawialnej. To wartość umorzonych tzw. zielonych certyfikatów – czytamy w informacji.

"Drugą pozycją jest dofinansowanie kolejowych pasażerskich przewozów międzywojewódzkich i międzynarodowych w formie dotacji z budżetu państwa rzędu 1,6 mld zł. Na kolei jednak rozliczono znacznie więcej środków z EU ETS. Na wsparcie Krajowego

Programu Kolejowego na infrastrukturalne inwestycje kolejowe przeznaczono 662 mln zł. Nawet rządowy program budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025 w kwocie 2,5 mln zł znalazł tu swoje finansowanie" — napisano w Rp.pl

Wśród wydatków znajdziemy również ponad 870 mln zł wydane na energetykę jądrową (choć atomu w Polsce nie ma) oraz 250 mln zł dla spółki, która miała produkować polskie samochody elektryczne. Tych jednak wciąż nie widać – czytamy dalej.

"Zdaniem ekspertów poza programem »Mój Prąd« trudno dopatrywać się wydatków modernizujących polską energetykę i sektor wytwarzania" — podano w serwisie Rp.pl    (jmk)

Źródło: Rp.pl

Image by Joe from Pixabay

Portal internetowy ForumBiznesu.pl

Portal internetowy ForumBiznesu.pl

Portal internetowy ForumBiznesu.pl

Portal internetowy ForumBiznesu.pl

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.