Advertisement

BP_2024

Banki centralne planują podniesienie stóp procentowych

Banki centralne planują podniesienie stóp procentowych

Inflacja w strefie euro spada, ale banki centralne czekają na silniejsze dowody, świadczące o zapanowaniu nad tempem wzrostu cen. Dlatego Europejski Bank Centralny (EBC) w czwartek zdecydował o podniesieniu głównej stopy procentowej o 50 punktów bazowych do poziomu 3,50 procent.

Rada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego w czwartek podjęła decyzję w sprawie stóp procentowych w strefie euro. To była ósma z rzędu podwyżka.

"Przewiduje się, że inflacja pozostanie zbyt długo na zbyt wysokim poziomie. W związku z tym Rada Prezesów podjęła dziś decyzję o podwyższeniu trzech podstawowych stóp procentowych EBC o 50 punktów bazowych, zgodnie z jej determinacją, by zapewnić szybki powrót inflacji do średniookresowego celu inflacyjnego na poziomie 2 proc. Podwyższony poziom niepewności wzmacnia znaczenie opartego na danych podejścia Rady Prezesów do decyzji w zakresie stóp procentowych, które będą określane na podstawie oceny perspektyw inflacji w świetle napływających danych gospodarczych i finansowych, dynamiki inflacji bazowej oraz siła transmisji polityki pieniężnej" - napisano w komunikacie.

Bank podał też informacje o projekcji dla inflacji i produktu krajowego brutto (PKB) w strefie euro. Prognozy projekcji zostały skorygowane w dół, jeżeli chodzi o inflację konsumencką. EBC spodziewa się, że inflacja średnioroczna wyniesie 5,3 proc. w 2023 roku, 2,9 proc. w 2024 roku i 2,1 proc. w 2025 roku.

Jednocześnie - jak zauważono - inflacja bazowa, po wyłączeniu cen energii i żywności, w lutym nadal rosła i w 2023 roku ma wynieść średnio 4,6 proc., czyli więcej niż przewidywała grudniowa projekcja. W 2024 roku ma się obniżyć do 2,5 proc., a w 2025 roku do 2,2 proc., "ponieważ presja wzrostowa wynikająca z wcześniejszych wstrząsów podażowych i ponownego otwarcia gospodarki zanika, a zacieśnianie polityki pieniężnej w coraz większym stopniu ogranicza popyt" - podano w komunikacie.

Z kolei bazowe prognozy wzrostu PKB w 2023 roku zostały zrewidowane do średnio 1,0 proc. w wyniku zarówno spadku cen energii, jak i większej odporności gospodarki na wymagające otoczenie międzynarodowe. "Eksperci EBC spodziewają się następnie dalszego przyspieszenia wzrostu PKB, do 1,6 proc., zarówno w 2024, jak i 2025, czemu sprzyjać będzie solidny rynek pracy, poprawa zaufania na rynku i ożywienie realnych dochodów. Jednocześnie przyspieszenie wzrostu PKB w 2024 i 2025 roku jest słabsze niż prognozowano w grudniu ze względu na zacieśnienie polityki pieniężnej" - dodano.

Zapewniono, że "Rada Prezesów EBC uważnie monitoruje bieżące napięcia rynkowe i jest gotowa reagować w razie potrzeby, aby zachować stabilność cen i stabilność finansową w strefie euro. Sektor bankowy strefy euro jest odporny oraz ma silną pozycję kapitałową i płynnościową. W każdym razie zestaw narzędzi EBC jest w pełni wyposażony, aby w razie potrzeby zapewnić wsparcie płynności dla systemu finansowego strefy euro i zapewnić płynną transmisję polityki pieniężnej" – wskazano dalej.

W komunikacie EBC nie wspomniano o możliwych dalszych podwyżek stóp procentowych. Następne posiedzenie odbędzie się 3-4 maja – stwierdzono w informacji.

"EBC podnosi stopy o 50pb. To powyżej oczekiwań rynkowych. Stopa główna ląduje na 3,5 proc. Jedni zobaczą w tym skupienie na mandacie inflacyjnym, inni pisać dziś będą o powtarzaniu błędów sprzed ponad dekady" – skomentowali ekonomiści mBanku.

Ekonomiści PKO BP zauważyli, że "determinacją EBC nie zachwiały zawirowania na rynkach finansowych, stopy zostały podniesione o 50pb – refinansowa wynosi 3,50 procent a depozytowa 3,00 procent".

Ekonomiści Banku Pekao również zwrócili uwagę, że podwyżka jest większa niż oczekiwano. "Rynki się przestraszyły i wyceniały po ostatnich turbulencjach mniejszy ruch, ale EBC nie. Stopy w górę o 50 pb i kontynuujemy dotychczasowy kurs (priorytetem inflacja)" – wskazali w podsumowaniu. (jmk)

Foto: Fines //
Źródło: / TVN24.pl / Businessinsider.com.pl

 

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.