Advertisement

BP_2024

Budżet z deficytem i wskazaniem na zaciskanie pasem

Zaciskanie_pasa.jpg

We wtorek rząd przyjął projekt budżetu na 2022 r. Deficyt ma wynieść 30 mld zł. Tymczasem w resorcie finansów już snują plany na kolejne lata, w których trzeba będzie zacząć ograniczać wydatki – informuje serwis Businessinsider.com.pl

- Jesteśmy obecnie w komfortowej sytuacji fiskalnej. Po lipcu nadwyżka w budżecie wyniosła ok. 35 mld zł. Patrząc przez pryzmat danych dotyczących szybkiego wzrostu gospodarczego oraz dobrych wpływów podatkowych z większym spokojem spoglądam na najbliższe lata - mówi w wywiadzie dla wnp.pl minister finansów.

Zaznaczył jednocześnie, że "obecnie jesteśmy na ścieżkach dojścia do Stabilnej Reguły Wydatkowej”. - W 2023 r. będziemy wracać do unijnych i krajowych reguł fiskalnych. Wyższe wydatki związane z walką z konsekwencjami pandemii powinny naturalnie wygasać, co będzie ograniczało nasz deficyt, a w to miejsce, co prawda w nie tej skali, pojawią się projekty finansowane z KPO – neutralne dla wyniku sektora finansów publicznych, co pozwoli utrzymać solidny wzrost gospodarczy, jaki jest prognozowany dla Polski. Taka sytuacja przyczyni się do redukcji zadłużenia do PKB - stwierdził szef resortu.

Dodał również, że Polska wyciąga wnioski z poprzedniego kryzysu. - Idąc za radą Międzynarodowego Funduszu Walutowego i OECD, nie zamierzamy zbyt szybko zacieśniać polityki fiskalnej, aby nie zdusić wzrostu gospodarczego. Niewykluczone również, że dojdzie do korekty unijnych reguł fiskalnych, co może pociągnąć za sobą korektę tych krajowych - powiedział w wywiadzie dla serwisu WNP.
 
O nadchodzącym zaciskaniu pasa w gospodarce od dawna wspominają ekonomiści. Sławomir Dudek, główny ekonomista Forum Obywatelskiego Rozwoju, mówił w rozmowie z „Rzeczpospolitą”  mówił w rozmowie z "Rz", że "Komisja Europejska może stracić do nas cierpliwość i przestać tolerować wysoki, jeden z najwyższych w UE jeszcze przed pandemią, deficyt strukturalny, nakazując szybkie dostosowania".

Również Jarosław Gowin, będąc jeszcze w rządzie,   ostrzegał przed nadchodzącymi cięciami. Wspominał o tym w wywiadzie dla Business Insider Polska – czytamy w informacji.

Jak podano dalej w informacji. - Kreatywna księgowość nie ujdzie uwagi Komisji Europejskiej. O ile w roku 2021 i być może także w 2022 ze względu na pandemię Bruksela pozwoli państwom członkowskim na rozluźnienie reguły wydatkowej, to premier  tego rządu doskonale wie, że w 2023 roku po zacieśnieniu zasad budżet się nie zepnie. Konieczne będą bolesne dla Polaków cięcia - mówił wówczas Gowin.   (jmk)

Foto:Biznes w INTERIA.PL - Interia

Źródło: Businessinsider.com.pl

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.