Niedoszacowana waloryzacja rent i emerytur

 Niedoszacowana waloryzacja rent i emerytur

Marcowa waloryzacja rent i emerytur będzie wyższa niż zakładał rząd w projekcie ustawy budżetowej. — O ile wyższa ta waloryzacja będzie, dowiemy się w lutym, bo potrzebny nam jest jeszcze średnioroczny wskaźnik wynagrodzeń w gospodarce narodowej — mówiła w rozmowie z portalem interia.pl minister finansów Magdalena Rzeczkowska. Dodała, że pieniądze na ten cel się znajdą. Wypowiedziała się także m.in. na temat 15. emerytur oraz ogólnej sytuacji gospodarki.

W listopadzie ub. roku Sejm przyjął nowelizację ustawy o emeryturach i rentach z FUS. W parlamencie panowała w tej kwestii wyjątkowa jednomyślność i niemal wszyscy posłowie zagłosowali za zmianami. Zakładają one sporą podwyżkę dla ponad 9 mln emerytów i rencistów w Polsce. Według ubiegłorocznych założeń seniorzy będą mogli liczyć na 13,8 proc. podwyżki, ale nie mniej niż 250 zł brutto – napisano w informacji serwisu Businessinsider.com.pl

Dziś wiemy już, że poziom inflacji emeryckiej to 14,8 proc., czyli podwyżka świadczeń szykuje się wyższa, niż zakładał rząd. W rozmowie z portalem interia.pl potwierdziła to minister finansów Magdalena Rzeczkowska.

— Waloryzacja jest przewidziana faktycznie na poziomie 13,8 proc., a to około 42 mld zł. Te pieniądze w budżecie są zabezpieczone: one są w częściach budżetowych właściwych i funduszach ubezpieczeń społecznych. O ile wyższa ta waloryzacja będzie, dowiemy się w lutym, bo potrzebny nam jest jeszcze średnioroczny wskaźnik wynagrodzeń w gospodarce narodowej, ale oczywiście na waloryzację jesteśmy przygotowani — bo musimy być gotowi. Dlatego też oprócz zabezpieczonych środków w ustawie okołobudżetowej jest mechanizm, który pozwala nam na przenoszenie środków pomiędzy działami, blokowanie środków tak, żeby te zobowiązania były wypłacone — stwierdziła ministra.

Szefowa resortu dopytywana była również o możliwe podniesienie kwoty wolnej, co jeszcze pomogłoby emerytom. Na to jednak na razie nie mogą liczyć. — W przeszłości też waloryzacje były i zawsze ze wzrostem świadczeń, płac wiąże się i wiązało pewne ryzyko, że zapłaci się wyższy podatek czy wejdzie w wyższy próg podatkowy — podkreśliła.

Magdalena Rzeczkowska nie chciała wprost zaprzeczyć możliwości wprowadzenia piętnastych emerytur, zasugerowała jedynie, że to mało prawdopodobne rozwiązanie – czytamy dalej w informacji.

— 13. i 14. emerytura to już dużo, waloryzacja to też znaczące pieniądze, więc myślę, że ta odpowiedź na okoliczności zewnętrzne ze strony rządu jest naprawdę na właściwym poziomie. Emerytów, tak samo, jak wszystkich Polaków, dotyczą również rozwiązania tarczowe — i zerowy VAT na żywność, i rozwiązania związane z zamrożeniem cen energii i gazu, i dopłaty do ciepła. Może w najmniejszym zakresie korzystają z wakacji kredytowych, ale też mogliby, gdyby była taka potrzeba — wyjaśniła pani minister.

— Zakładamy, że owszem, spowolnienie gospodarki będzie, ale stopniowe, delikatne, a po nim nastąpi zauważalne odbicie. Nie chcemy dopuścić do recesji. To będzie bardzo trudny rok — powiedziała w wywiadzie dla serwisu interia.pl. (jmk)

Foto: Super Express`
Źródło: Businessinsider.com.pl

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.