Nowa mutacja koronawirusa. Jest bardziej zakaźna i odporna na szczepionki

Nowa mutacja koronawirusa. Jest bardziej zakaźna i odporna na szczepionki

W Kalifornii w USA pojawiła się dominującą odmiana koronawirusa zwana B.1.427 / B.1.429. Według naukowców nie tylko rozprzestrzenia się szybciej, niż poprzednie, ale też jest odporniejsza na przeciwciała wytwarzane przez szczepionki na Covid bądź wcześniejszą infekcję.

 

Nowa odmiana pojawiła się w Kalifornii już w połowie 2020 roku. Coraz szybciej się rozpowszechnia, grożąc tym samym poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi, a nawet śmiercią. Dr Charles Chi, który kierował badaniami nowego wariantu wirusa prowadzonymi przez zespół genetyków, epidemiologów i innych naukowców z uniwersytetu w San Francisco zauważył, że nowa mutacja stwarza równe powody do niepokoju, jak brytyjska.

 

Chiu stwierdził jednak, że B.1.427 / B.1.429 niekoniecznie jest z natury bardziej śmiercionośny, niż wcześniejsze odmiany. Jak wyjaśnił większa zdolność jego przenoszenia spowodowała, że szpitale były przytłoczone, a zasoby opieki zdrowotnej były tak ograniczone, że skutkowało to większą liczbą zgonów, zwłaszcza w południowej Kalifornii.

 

 

M.S.

 

Źródło: rmf24.pl

Zdjęcie: coolstorybro.pl

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.