Advertisement

BP_2024

Polacy nie ufają lekarzom

 Polacy nie ufają lekarzom

Międzynarodowe badanie Global Trustworthiness Index 2022 IPSOS wskazuje, że tylko 39 proc. Polaków ufa lekarzom. Na tle 25 analizowanych krajów Polska pod tym względem wypada najgorzej. Dla porównania w Hiszpanii aż 71 proc. populacji ma zaufanie do medyków – podano w informacji serwisu Portal.abczdrowie.pl.

Międzynarodowe badanie Global Trustworthiness Index 2022 IPSOS wskazuje, że tylko 39 proc. Polaków ufa lekarzom. Na tle 25 analizowanych krajów Polska pod tym względem wypada najgorzej. Dla porównania w Hiszpanii aż 71 proc. populacji ma zaufanie do medyków.

- Zdarza się oczywiście, że ktoś przychodził z gotową diagnozą - przyznał dr Michał Domaszewski, lekarz rodzinny, Ambasador Zdrowia, podczas Digital Health Mix w rozmowie z Kornelią Ramusiewicz-Osypowicz z WP abcZdrowie.

- Albo udaje, że to kontynuacja leczenia, a tak naprawdę sam sobie wymyślił, co mu dolega - dodał żartobliwie.

Na poparcie swoich słów lekarz przytacza incydent prosto ze swojego gabinetu. Pacjentka przyszła "po coś na włosy".

- Mówię: "Chwila, może byśmy coś zbadali" - relacjonował dr Domaszewski, dodając, że pacjentka nie chciała żadnych badań i diagnoz. Niedługo później okazało się, że za problem z włosami odpowiadał niedobór żelaza..

Lek. Łukasz Durajski, pediatra i internista, konsultant WHO oraz członek American Academy of Pediatrics (AAP), dodał, że brak zaufania do lekarzy ma związek z tym, jak różnego rodzaju incydenty z udziałem medyków nagłaśniane są w mediach, docierając do szerokiego grona Polaków.

- To sprawia, że atmosfera wokół wszystkich lekarzy jest taka sama. Jedna czy druga osoba ma jakieś przewinienie, a mamy przecież kilkadziesiąt tysięcy lekarzy w Polsce, którzy swoją pracę wykonują i starają się, chcąc pomóc pacjentowi - podkreślał.

Drugim problemem, który przekłada się na fiasko wizerunkowe, jest wadliwy system NFZ. Pacjenci nie zdają sobie z tego sprawy.

- To my jesteśmy "winni" tego, że piętnastego pacjenta w ciągu godziny przyjmujemy - skwitował gorzko.

Dr Domaszewski przyznał, że "trend" braku zaufania do lekarzy ze strony pacjentów obserwuje od lat. Jego zdaniem wpływa nań również popularność influencerów, zachęcających do przyjmowania suplementów – podsumował portal. (jmk)


Foto: Forsal // shutterstock / Dziennik Gazeta Prawna

Źródło: Portal.abczdrowie.pl

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.