Polacy żyją coraz krócej

 Polacy żyją coraz krócej

Raport opublikowany przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny wskazuje m.in. na długość życia Polaków. Naukowcy skupili się zmianach, które zaszły na przestrzeni lat i wskazali, w których częściach kraju żyje się najkrócej, a w których najdłużej. Serwis Interia.pl przedstawił wyniki badań.

Analiza wskazała, że w 2021 roku długość życia mieszkających w naszym kraju mężczyzn zmniejszyła się o 2,3 roku, a w przypadku kobiet doszło do skrócenia o 2,1 roku – czytamy w informacji

Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny opublikował raport pod redakcją Bogdana Wojtyniaka i Pawła Goryńskiego pt. "Sytuacja zdrowotna ludności Polski i jej uwarunkowania". Opracowanie składa się z 17 rozdziałów i liczy ponad 600 stron. Badacze skupili się m.in. na sytuacji demograficzno-społecznej, długości życia Polaków oraz zmianach, które przyniosła pandemia COVID-19 – podał serwis.

Wirus SARS-CoV-2 miał ogromny wpływ na zdrowie, a także długość życia Polaków. Jak podkreślają naukowcy, podczas pandemii większa ilość zgonów była spowodowana nie tylko przez chorobę COVID-19, ale także wiązała się przeciążeniem systemu ochrony zdrowia, unikania z korzystania z niego przez pacjentów, a także zachowaniami zdrowotnymi Polaków, które niekorzystnie na nich wpływały – napisano dalej.

Trzeci rozdział raportu został poświęcony zmianom w długości życia Polaków, a przy jego tworzeniu pracował Bogdan Wojtyniak, Jakub Stokwiszewski, Daniel Rabczenko, Tomasz Madej, Paweł Goryński, Aneta Trochonowicz i Tomasz Zdrojewski.

Jak czytamy w raporcie, w 2021 roku długość życia mężczyzny wynosiła 71,75 lat, natomiast kobiet 79,68 lat. Autorzy opracowania porównali dane z rokiem 2019, a wyniki, które otrzymali, niestety nie napawają optymizmem. Zauważono, że "pandemia COVID-19 spowodowała w latach 2020-2021 niespotykane w okresie powojennym skrócenie długości życia ludności Polski".

Otóż analiza wskazała, że w 2021 roku długość życia mieszkających w naszym kraju mężczyzn zmniejszyła się o 2,3 roku, a w przypadku kobiet doszło do skrócenia o 2,1 roku. Autorzy dodali, że pierwszy rok pandemii niekorzystnie wpłynął na zdrowie panów, natomiast w drugim najbardziej ucierpiały kobiety.

Poza tym zaznaczono, jak to wygląda w przypadku miejsca zamieszkania. Badacze podali, że w obu latach pandemia miała większy wpływ na skrócenie długości życia mężczyzn mieszkających w miastach niż na wsiach. Z kolei u kobiet zauważono inną tendencję. W 2020 roku większy wpływ dotyczył pań żyjących na wsi, natomiast rok później wyglądało to podobnie w obu przypadkach.

W najmniej korzystnej sytuacji zdrowotnej są mieszkańcy najmniejszych miasteczek poniżej 5 tys. ludności, których przeciętna długość życia jest najkrótsza, natomiast najdłużej żyją mieszkańcy największych miast powyżej 500 tys. mieszkańców - podali autorzy raportu.

Badacze podkreślili, że mężczyźni z najmniejszych miast żyją 2,6 roku krócej od tych z dużych jednostek administracyjnych. W przypadku kobiet różnica między wielkością zamieszkiwanego obszaru wynosi 1,9 roku – napisano w podsumowaniu. (jmk)

Image by Tumisu from Pixabay
Źródło: Interia.pl

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.