Projekt nowelizacji podatku od spadków i darowizn

 Projekt nowelizacji podatku od spadków i darowizn

Podwyższenie kwoty zwolnionej z podatku od spadków i darowizn w związku ze wzrostem cen towarów nieżywnościowych, przewiduje projekt rozporządzenia opublikowany w poniedziałek na stronach Rządowego Centrum Legislacji – podał serwis Bankier.pl

Chodzi projekt rozporządzenia ministra finansów w sprawie ustalenia kwot wartości rzeczy i praw majątkowych zwolnionych od podatku od spadków i darowizn i niepodlegających opodatkowaniu tym podatkiem oraz skal podatkowych, według których oblicza się ten podatek – wyjaśnił portal.

Jak wskazano w uzasadnieniu do projektu, w przypadku wzrostu cen towarów nieżywnościowych trwałego użytku o ponad 6 proc., minister finansów podwyższa kwoty wolne od podatku w stopniu odpowiadającym wzrostowi tych cen. Wyjaśniono, że na podstawie ogłaszanych w okresie od I kwartału 2003 r. do II kwartału 2022 r. komunikatów prezesa GUS w sprawie wskaźnika cen towarów nieżywnościowych trwałego użytku ustalono, że w tym czasie ceny wzrosły o 8,27 proc.

W związku z tym, Minister Finansów zaproponował, że w przypadku darowizny od jednego darczyńcy kwota wolna od podatku wzrośnie do 10 434 zł, w przypadku darowizny od wielu darczyńców do 20 868 zł łącznie – czytamy w informacji.

W uzasadnieniu poinformowano, że przepisy rozporządzenia wejdą w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia, podwyższone kwoty zwolnione z podatku i niepodlegające opodatkowaniu oraz ustalone rozporządzeniem skale podatkowe będą miały zastosowanie do przypadków, w których obowiązek podatkowy powstał od dnia następującego po opublikowania rozporządzenia w Dzienniku Ustaw – wynika z treści. (jmk)

Foto: Biznes w INTERIA.PL Interia
Źródło: Bankier.pl

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.