Skarbówka zareagowała na zmiany VAT

 Skarbówka  zareagowała na zmiany VAT

Podwyżka stawek VAT na żywność z 0 proc. do 5 proc. wejdzie w życie 1 kwietnia. Już mamy z tego powodu niemałe zamieszanie. Sprzedawcy muszą bowiem zmienić ustawienia kas fiskalnych i dostosować tzw. cenówki. Zmiana spowoduje też wygaśnięcie wiążących informacji stawkowych. Dziś potwierdziła to Krajowa Informacja Skarbowa – podał serwis Businessinsider.com.pl

Podwyżka stawek VAT od 1 kwietnia to zmiana, która ma dwie bardzo praktyczne konsekwencje. Po pierwsze sprzedawcy z dnia na dzień muszą zmienić stawki w kasach fiskalnych, a także tzw. cenówki w sklepach. Po drugie zmiana powoduje wygaśnięcie wiążących informacji stawkowych (WIS), które dają ochronę podatnikom. Obie kwestie oznaczają problemy dla podatników. Krajowa Informacja Skarbowa wyjaśniła dziś w komunikacie, że znacznie szybciej będzie wydawała nowe WIS-y w sprawie produktów spożywczych. Oznacza to jednak, że podatnicy będą musieli złożyć nowe wnioski – napisano w wyjaśnieniu.

Zmiana stawki VAT na poszczególne produkty oznacza, że trzeba dokonać zmian w kasie fiskalnej, tak aby 1 kwietnia (poniedziałek Wielkanocny) na paragonach dokumentujących sprzedaż podstawowych produktów spożywczych była stawka 5 proc. VAT. Dla wielu sprzedawców oznacza to konieczność wezwania serwisanta kasy. Problem w tym, że to czas świąteczny.

Dodatkowo w sklepach trzeba zmienić tzw. cenówki, czyli informację na półkach o tym, ile kosztuje dany produkt. O tym, że będzie to problem dla sprzedawców, informowała w zeszłym tygodniu Polska Izba Handlu. Wskazywała, że w przypadku małych sklepów często jest to kilka tysięcy pozycji asortymentowych, a wymiana cenówek przy każdej z nich to proces niezwykle czasochłonny.

— Decyzja o nieprzedłużeniu zerowej stawki VAT na żywność od 1 kwietnia 2024 r. stawia przedsiębiorców w tym trudniejszej sytuacji, że termin ten nakłada się z czasem świąt wielkanocy. Okres przedświąteczny i świąteczny to czas największego ruchu w sklepach. Jak mówił Maciej Ptaszyński, prezes Polskiej Izby Handlu, dla sklepów zmiany będą ogromnym wyzwaniem organizacyjnym.
Zmiany w przepisach dotyczących VAT oznaczają wygaśnięcie 1 kwietnia 2024 r. wiążących informacji stawkowych (WIS) wydanych dla podstawowych produktów spożywczych — potwierdziła w komunikacie z 19 marca Krajowa Informacja Skarbowa.

Przypomniano, że WIS zapewnia ochronę podatnikom, ponieważ wszystkie organy podatkowe są taką decyzją związane. Związany decyzją ws. WIS jest również podatnik. Część sprzedawców występuje o WIS z dwóch powodów:


-    aby KIS potwierdził, jak klasyfikować dany produkt (kod CN),
-    aby mieć pewność, jaką stawkę stosować.

Mimo zmian w przepisach nadal występują bowiem spory zarówno o klasyfikację produktów, jak i o to, jaką stawkę zastosować. Uzyskanie WIS daje więc pewność, że organ w trakcie kontroli jej nie zakwestionuje, a firma nie poniesie negatywnych konsekwencji – wskazano w treści.

Przypomniano, że podwyżka stawki VAT dotyczy towarów wymienionych w poz. 1 – 18 załącznika nr 10 do ustawy o VAT.

— Powyższe zmiany w zakresie VAT nie wpływają jednak na klasyfikację towarów będących przedmiotem WIS według Nomenklatury scalonej (CN) — ta nie ulega zmianie — zapewniła Krajowa Informacja Skarbowa w komunikacie.

Dodała, że "klasyfikacja według CN dla towarów objętych WIS, które wygasną 1 kwietnia 2024 r., pozostanie aktualna, pod warunkiem że opis, skład, charakter czy zastosowanie tych towarów się nie zmienią" – czytamy dalej.

Wygaśnięcie WIS oznacza jednak brak ochrony. Podatnik, który chce mieć taką ochronę, powinien więc wystąpić o nową WIS. Standardowo Krajowa Informacja Skarbowa ma na jej wydanie trzy miesiące. Administracja zapewnia jednak, że w przypadku WIS dotyczących podstawowych produktów spożywczych wyda je szybciej.

— Jeśli podatnik wystąpi o wydanie nowej WIS dla towarów, dla których decyzja wygasła w związku z ww. zmianami stawek VAT, Krajowa Informacja Skarbowa dołoży wszelkich starań, aby wnioski były załatwiane nie później niż w ciągu miesiąca od ich wpływu — czytamy w komunikacie.

Przypomniano, że od 1 lipca 2023 r. nie ma opłat za wniosek o wydanie WIS, ale jeśli organ będzie musiał przeprowadzić dodatkowe badania lub analizy produktu, to podatnik musi najpierw wpłacić zaliczkę na pokrycie opłaty z tego tytułu (w wysokości i terminie określonym w wezwaniu organu), a później zapłacić resztę. Ostateczną wysokość opłaty i termin jej uiszczenia określa dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w postanowieniu – napisano w podsumowaniu.   (jmk)

Foto: Podatki Gazeta Prawna // ShutterStock
Źródło: Businessinsider.com.pl

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.