Wydłużające się kontrole skarbówki, a miało być inaczej

Wydłużające się kontrole skarbówki, a miało być inaczej

Choć prawo miało chronić firmy przed nadmiernym fiskusem, rzeczywistość wygląda inaczej. Jak podał "Puls Biznesu", kontrole celno-skarbowe nie tylko rosną w liczbie, ale często trwają miesiącami, z zaskoczenia i z pominięciem ustawowych gwarancji dla podatników – alarmują eksperci.

Organy skarbowe coraz częściej wszczynają kontrole bez uprzedzenia, trzymają przedsiębiorców w niepewności przez wiele miesięcy i niemal zawsze znajdują nieprawidłowości – wynika z raportu "Przedsiębiorcy pod lupą fiskusa 2025" przygotowanego przez Konfederację Lewiatan i MDDP.

W ostatnich latach znacząco wzrosła liczba kontroli celno-skarbowych. Jeszcze w 2019 roku stanowiły 12 proc. wszystkich kontroli, a w 2024 roku już ponad 38 proc. Łącznie przez pięć lat przeprowadzono 117,5 tys. kontroli, co daje średnio 77 dziennie. Jednocześnie tradycyjne kontrole podatkowe są coraz rzadziej stosowane – stwierdził serwis MSN.com/pl.

Kontrole celno-skarbowe wypierają tradycyjne kontrole podatkowe. Jednak najbardziej popularne są czynności sprawdzające, które z jednej strony pozwalają na szybsze sprawdzenie rozliczeń podatników, ale z drugiej mogą zapewniać podatnikom mniejszą ochronę - mówił w rozmowie z dziennikiem Jakub Warnieło, doradca podatkowy w MDDP.

Choć fiskus chwali się skutecznością – 98 proc. w kontrolach podatkowych i 94 proc. w celno-skarbowych – eksperci zastanawiają się, czy to rzeczywiste uszczelnianie systemu, czy może efekt założenia, że "na każdą firmę coś się znajdzie" – napisano.

Zgodnie z przepisami, podatnik powinien mieć szansę na dobrowolne skorygowanie rozliczeń po otrzymaniu zawiadomienia o planowanej kontroli. Jednak z danych wynika, że w 90 proc. przypadków takie zawiadomienia nie są wystawiane. Przedsiębiorcy są zaskakiwani, a przez brak czasu na korekty narażają się na wyższe odsetki i odpowiedzialność karnoskarbową – czytamy dalej.

Jak mówił Jakub Warnieło z MDDP, "gwarancje dla podatników pozostają na papierze". W efekcie firmy nie tylko mierzą się z sankcjami, ale często muszą też prowadzić działalność pod presją długotrwałych kontroli.

Choć obowiązujące prawo ogranicza czas trwania kontroli do kilkunastu dni w przypadku małych firm, 24 dni dla średnich i 48 dni dla dużych, te limity są często obchodzone. W 2024 roku średni czas kontroli celno-skarbowej wyniósł 332 dni, a podatkowej – 113 dni - wskazano.

W szczegółach wygląda to tak: CIT – ponad 5 miesięcy, VAT – prawie 5 miesięcy, PIT – niemal 4 miesiące, akcyza – ponad 2 miesiące. Tak długie procedury przekładają się na niepewność, straty finansowe i wyhamowanie działań wielu firm – zaznaczono w podsumowaniu.   (jmk)

Foto: Pixabay.com //
Źródło: MSN.com/pl

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.