Zmiany w Kodeksie pracy

Zmiany w Kodeksie pracy

Resort rodziny i polityki społecznej pracuje nad wpisaniem pracy zdalnej do Kodeksu pracy. Przepisy powinny wejść w życie na początku września – podał serwis – Prawo.pl.

W miniony piątek minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że stan epidemii w Polsce zostanie zniesiony w połowie maja. Pozostanie za to stan zagrożenia epidemicznego.

Jak przypomniał serwis, wprowadzenie pracy zdalnej było jednym z działań podjętych w czasie pandemii. Praca zdalna obowiązuje obecnie na zasadach opartych o tzw. ustawę covidową i o przejściu na tę formę pracy decyduje pracodawca.

Pracodawca nie będzie mógł odmówić pracy zdalnej m.in. rodzicom, którzy wychowują dziecko do 4. roku życia – oto najnowsze zapisy projektu przepisów, które mają uregulować pracę zdalną w Kodeksie pracy – czytamy w projekcie.

Liczymy, że przepisy regulujące wykonywanie pracy zdalnej wejdą w życie na początku września — powiedział PAP wiceminister rodziny Stanisław Szwed.

Projekt jest przed Stałym Komitetem Rady Ministrów. W konsultacjach dosyć zasadnicze uwagi zgłosiło Ministerstwo Edukacji i Nauki i Ministerstwo Sprawiedliwości. Cały czas pracujemy nad tym rozwiązanie — mówił wiceminister Szwed.

Ponadto poinformował, że nowe przepisy mają zacząć obowiązywać trzy miesiące po zniesieniu stanu epidemii w Polsce.

Według wstępnych ustaleń pracownik będzie wskazywał pracodawcy stałe miejsce, w którym będzie wykonywał pracę zdalną. Pracodawca będzie zaś pokrywał koszty takiej pracy.

To koszty związane z serwisem, eksploatacją i konserwacją narzędzi pracy, w tym urządzeń technicznych, niezbędnych do wykonywania pracy zdalnej, koszty energii elektrycznej oraz niezbędnych usług telekomunikacyjnych. To wszystko będzie uregulowane w regulaminie wewnętrznym, który będzie obowiązywał w danym zakładzie pracy — wyjaśniała minister Marlena Maląg.

Rozwiązania dotyczące pracy zdalnej mają zastąpić obecne przepisy o telepracy – wskazał serwis.  (jmk)


Źródło: Prawo.pl

Image by CUsai from Pixabay

Portal internetowy ForumBiznesu.pl

Portal internetowy ForumBiznesu.pl

Portal internetowy ForumBiznesu.pl

Portal internetowy ForumBiznesu.pl

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.