65 proc. Polaków zdobyło nową umiejętność podczas lockdownu

65 proc. Polaków zdobyło nową umiejętność podczas lockdownu


Po wybuchu pandemii wiele osób miało problem z odnalezieniem się w nowej sytuacji. Z dnia na dzień wszystkie założenia i plany, dotyczące podróży, zostały odłożone w czasie, a życie towarzyskie znacznie ograniczone. Mogłoby się wydawać, że czas powszechnej izolacji zadziała jedynie na naszą niekorzyść. Prawda jest jednak całkiem inna! Jak się okazuje, brak możliwości przemieszczania się skutecznie zmobilizował Polaków do podjęcia nowych wyzwań.

Z badania przeprowadzonego przez firmę Babbel, lidera wśród aplikacji do nauki języków obcych, wyraźnie wynika, że mimo wielu niedogodności potrafiliśmy efektywnie wykorzystać czas spędzony w domu.* Dla jednych był to okres, w którym mogli bez wyrzutów oddać się swoim upragnionym pasjom, inni natomiast doskonalili wcześniej zdobyte umiejętności. Pandemia niezaprzeczalnie zmieniła nasze życia, jednak nawet w takich okolicznościach byliśmy w stanie wyciągnąć z niej, jak najwięcej pozytywnych zmian dla siebie i swojego rozwoju.

Nowy rok, nowe umiejętności

Więcej wolnego czasu poza obowiązkami szkolnymi i zawodowymi oraz potrzeba znalezienia stymulującego zajęcia sprawiła, że chętniej skupiliśmy się na nadprogramowych zajęciach. Jak się okazuje, prawie 65 proc. Polaków nauczyło się przynajmniej jednej nowej umiejętności podczas lockdownu. Duża część ankietowanych przyznała, że zaczęła częściej gotować, a ci, którzy nigdy tego nie robili, chętnie uczyli się nowych smaków i tricków rodem z najlepszych restauracji (53%). Czas pandemicznej izolacji sprawił także, że zaczęliśmy dbać o rozwój duchowy i fizyczny: co trzeci badany poddał się ulubionej lekturze (34%) bądź uprawiał różnego rodzaju sporty (33%). Wiele osób skupiło się także na uporządkowaniu swoich czterech kątów i zaczęło bardziej przykładać wagę do prowadzenia gospodarstwa domowego (38%).

Podróże - to za nimi tęsknimy najbardziej

Podróżowanie jest doświadczeniem, z którego naprawdę trudno zrezygnować. Choć rok 2020 był bardzo trudny zarówno dla sektora turystycznego, jak i dla nas samych, to wyniki badania pokazują jednoznacznie, że potrafiliśmy i z tej sytuacji wyjść obronną ręką. Wykorzystaliśmy ten moment przestoju na powrót do systematycznej nauki i poszerzanie swoich zdolności lingwistycznych. Tym samym, mimo braku możliwości wyjazdów, już teraz zaczęliśmy przygotowywać się do ponownego, pełnego otwarcia granic.

Nauka języka to zawsze dobry wybór

W roku 2020 aplikacja do nauki języków Babbel niemal podwoiła liczbę swoich uczniów w Polsce. Ponad jedna czwarta respondentów ankiety postawiła na doskonalenie wybranego języka, który zamierza wykorzystać podczas najbliższej, dalszej wyprawy (27%). Przyszłe wycieczki to jednak nie jedyny pretekst, dla którego zdecydowaliśmy się na powrót do pilnej nauki języków: 42% badanych osób zgodnie stwierdziło, że zajęcie to dało im poczucie spełnienia, natomiast ponad jedna trzecia mówi, że nauka nowego języka dała im poczucie szczęścia podczas izolacji (32%). Nelleke van Deusen-Scholl, dyrektorka Centrum Nauczania Języków na Uniwersytecie Yale, komentuje aktualny trend nauki języków podczas lockdownu:

"Dostępność aplikacji mobilnych stwarza możliwości swobodnego i samodzielnego uczenia się. Podczas pandemii wielu ludzi na całym świecie pracowało zdalnie i wykorzystywało dodatkowy czas w domu na odkrywanie nowych pasji i podejmowanie nowych wyzwań. Dla niektórych nauka nowego języka początkowo mogła wydawać się niełatwym zadaniem, ale połączenie dodatkowego czasu wolnego z łatwym dostępem do mobilnych edukacyjnych narzędzi niewątpliwie przełamało tę barierę."

Ale nauka języków to nie tylko lockdownowy trend: prawie wszyscy z uczących się przyznali, że postrzegają tę umiejętność jako coś, co należy pielęgnować w przyszłości (92%), bądź planują wykorzystać ją w celu osiągnięcia korzyści osobistych (36%). Wielu ankietowanych przyznało również, że w zdobywaniu wiedzy i nowego słownictwa bardzo pomogło im... oglądanie seriali i programów telewizyjnych w obcym języku! Okazało się, że jest to świetny sposób na kontynuowanie nauki bez wychodzenia z domu. Jak widać, nie trzeba wyjeżdżać za granicę, by bez przeszkód doskonalić swoje umiejętności językowe.

Z każdej sytuacji możemy wynieść coś dobrego

Eksperci na całym świecie prześcigają się w wypowiedziach na temat tego, jak bardzo pandemia zmieniła nasze życia. Z pewnością izolacja miała bardzo poważny wpływ na zdrowie psychiczne tych, którzy jej doświadczyli. I nie chodziło tylko o konieczność pozostania w domach: niepewność o teraźniejszość, obawy o przyszłość, strach o zdrowie najbliższych - to niestety tylko niektóre z myśli, którymi rok 2020 wielokrotnie wystawiał nas na próbę. Jeśli więc czujemy, że początek roku jest nieco przygnębiający, dlaczego nie rozważyć nauki języka? Metoda Babbel pomoże krok po kroku zbudować regularny nawyk uczenia się i świętowania nawet tych małych sukcesów. Nowy język jest nie tylko osiągalnym celem, ale także stymulującym zajęciem, które z pewnością pozytywnie wpłynie na nastrój!

Źródło: www.babbel.com

*Badanie zostało przeprowadzone na zlecenie Babbel przez globalną firmę badawczą Dynata w grudniu 2020 r. Brało w nim udział około 8000 uczestników z dziesięciu krajów, w tym również z Polski. Aby poznać wyniki, jak izolacja wpłynęła na osoby z różnych zakątków świata, wystarczy odwiedzić stronę: https://pl.babbel.com/rozmawiaj-swobodnie

 

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.