Zdrowie psychiczne pracowników na celowniku firm

Zdrowie psychiczne pracowników na celowniku firm

Świat zmienia się na naszych oczach. Wydarzenia ostatnich miesięcy i lat znacząco wpłynęły na kondycję psychiczną Polaków. Dziś aż 70 proc. z nich uważa, że firmowe programy wspierające zdrowie psychiczne są najważniejszym benefitem, jaki firma może zaoferować w tym czasie. Jak firmy mogą zadbać o zdrowie psychiczne swoich pracowników? Czy opłaca się inwestować w kolejne benefity?

Chwilowa moda czy nowa rzeczywistość?

Zadowoleni, spełnieni pracownicy to podstawa działania firm. W trudnych czasach nie wystarczają już spotkania integracyjne, dostęp do wydarzeń kulturalnych czy owocowe czwartki. Po wybuchu pandemii oraz wojny wiele firm postanowiło zadbać o kondycję psychiczną swoich pracowników. – Rzeczywiście w ostatnich latach zauważamy duży wzrost zainteresowania opieką psychologiczno-psychiatryczną. Zgłasza się do nas wiele firm, które chcą zaoferować swoim pracownikom profesjonalną opiekę w Dialogu – mówi Michał Feldman, lekarz psychiatra, a także CEO przychodni psychiatryczno-psychologicznych NZOZ Centrum Terapii Dialog, w których mieszkańcy Warszawy od 15 lat mogą liczyć na profesjonalną pomoc w 8 placówkach w stolicy oraz on-line. – Opiekujemy się już pracownikami takich firm, jak m.in.: Fabryka Marketingu, DNB Bank Polska, Microstrategy, Atos, FlixBus czy Wolters Kluver Polska.

Dlaczego warto inwestować w zdrowie psychiczne pracowników?

Pracownik będący w gorszej kondycji psychicznej może mieć problemy z koncentracją, ze snem, jest mniej zaangażowany, grozi mu poczucie braku sensu wykonywanej pracy, wypalenie zawodowe, depresja. – W tej chwili najważniejszą potrzebą wydaje się zadbanie o zdrowie psychiczne pracowników. To też potrzeba biznesowa. Kadra w dobrej kondycji psychicznej jest mniej zagrożona wypaleniem, co może przełożyć się na poziom realizacji swoich codziennych zadań – mówi Katarzyna Cicha, Employer Branding, Engagement and Innovations Project Manager w Wolters Kluver Polska, która współpracuje z Dialogiem. Ponadto firma, która dba o swój zespół jest lepiej postrzegana i przyciąga najlepszych pracowników na rynku.

Z jakich rozwiązań najchętniej korzystają firmy?

Przede wszystkim jest to opieka psychologiczno-psychiatryczna. – W Dialogu firmy chętnie wykupują opiekę psychologów i psychiatrów. Firmy doceniają, że nie mamy ograniczeń dotyczących liczby wizyt u specjalisty, którą może wykorzystać jeden pracownik w ciągu roku – mówi Magdalena Heinzl, Business Development Manager w Centrum Terapii Dialog. Dużą popularnością cieszą się także szkolenia i webinary przygotowywane przez doświadczonych psychologów dla pracowników. Tematyka jest dobierana indywidualnie do potrzeb danej firmy, najczęściej są to: radzenie sobie ze stresem, relaksacja, work-life balance, wypalenie zawodowe.

Pracownicy bardzo pozytywnie oceniają benefity wspierające zdrowie psychiczne, w związku z tym można przypuszczać, że z czasem takie programy będą dostępne w większości firm w Polsce. Szczegóły dotyczące programów

NZOZ Centrum Terapii Dialog wspierających zdrowie psychiczne pracowników na: www.psychiatrzy.warszawa.pl/dla-firm.
Centrum Terapii Dialog

 

Portal internetowy ForumBiznesu.pl

Portal internetowy ForumBiznesu.pl

Portal internetowy ForumBiznesu.pl

Portal internetowy ForumBiznesu.pl

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.