Będzie nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym

Będzie nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym

Jak poinformował rzecznik Rafał Bochenek, w środę marszałek Sejmu Elżbieta Witek spotka się z szefami klubów i kół parlamentarnych. Powodem jest przedstawiona przez rząd nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym, od której mają zależeć losy polskiego KPO- podał serwis Interia.pl

W środę 14 grudnia w Sejmie odbędzie się pilne spotkanie marszałek Elżbiety Witek oraz szefów i klubów i kół parlamentarnych. Powodem jest złożona we wtorek przez rząd nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym.

Projekt noweli w nocy z wtorku na środę został opublikowany na stronach sejmowych. Wcześniej, we wtorek 13 grudnia, rzecznik formacji rządzącej, minister ds. europejskich oraz rzecznik rządu poinformowali o projekcie na konferencji prasowej. Tym samym potwierdzili doniesienia o ruchach rządu w sprawie KPO.

- Z satysfakcją przyjmujemy informacje z dzisiejszego posiedzenia komisarzy (KE), którzy przyjęli wynegocjowane założenia jako rozwiązujące. Jeżeli zostaną przyjęte przez polski parlament, wypełnią kamień milowy dotyczący wymiaru sprawiedliwości, który jest najbardziej kluczowy z punktu widzenia spełnienia warunków dla uzyskania środków z KPO - powiedział Szynkowski vel Sęk.Minister ds. UE zaznaczył, że pierwszą fundamentalną propozycją zmian, będzie to, aby sądem rozstrzygającym sprawy dyscyplinarne sędziów był Naczelny Sąd Administracyjny w miejsce dzisiejszej Izby Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego. Doprecyzował, że Izba Odpowiedzialności Zawodowej będzie zajmowała się sprawami dotyczącymi odpowiedzialności zawodowej adwokatów i radców prawnych. - (Izba) ma co robić, na pewno nie znika - dodał.

Z kolei Piotr Müller wyraził oczekiwanie, że w parlamencie odbędzie się konstruktywna debata nad projektem noweli – czytamy dalej.

- Ten projekt, który został przedstawiony po negocjacjach, które prowadził minister Szynkowski vel Sęk, będzie przedstawiony polskiemu parlamentowi. Liczymy na to, że w związku z tym, co także wcześniej mówiła opozycja - że jeżeli taki projekt, który byłby właśnie zielonym światłem na otwarcie środków finansowych dla Polski - to taki projekt zostanie poparty przez wszystkie siły polityczne w Sejmie - oświadczył rzecznik rządu.

Polskie KPO zostało przez Komisję Europejską zaakceptowane w czerwcu. Jednak należne Polsce pieniądze nie zostały wypłacone ze względu na niewypełnienie tzw. kamieni milowych – wyjaśnił serwis.
Komisja uznała, że "Polska musi wykazać, że te kamienie milowe zostały osiągnięte przed dokonaniem jakichkolwiek wypłat w ramach Funduszu Odbudowy". Chodzi o 23,9 mld euro dotacji i 11,5 mld euro pożyczek w ramach Funduszu Odbudowy – przypomniał serwis.

Chodzi właśnie o sprawy związane z sądownictwem i praworządnością. To te dwie kwestie od dawna stanowią kość niezgody między Polską a Brukselą – wskazano w informacji.

Liderzy opozycji zgodzili się na procedowanie projektu nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym na najbliższym posiedzeniu Sejmu, ale nie w pilnym trybie. Od niej mają zależeć losy polskiego KPO.

(jmk)

Foto: WP.pl
Źródło: Interia.pl

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.