Nowa książka wydawnictwa Foksal - „Chłopiec, który narysował Auschwitz” Thomasa Geve’a - świadectwo nastolatka, który przetrwał obóz koncentracyjny

Nowa książka wydawnictwa Foksal - „Chłopiec, który narysował Auschwitz” Thomasa Geve’a - świadectwo nastolatka, który przetrwał obóz koncentracyjny

   
Thomas Geve
„Chłopiec, który narysował Auschwitz”
Tłumaczenie: Agnieszka Szling
Premiera 26 stycznia
    
Pierwsze rysunki zrobił w Auschwitz w 1944 roku. Następną serię, ponad osiemdziesięciu, stworzył w 1945 roku.
„Chłopiec, który narysował Auschwitz” Thomasa Geve’a to rzadkie świadectwo posiadającego wyjątkową zdolność obserwacji nastolatka, który przetrwał obóz koncentracyjny.

***
Thomas Geve miał trzynaście lat, gdy wraz z matką został deportowany do Auschwitz. Piętnaście, gdy obóz w Buchenwaldzie, gdzie ostatecznie trafił, został wyzwolony. W czasie swojego pobytu w obozach śmierci dokumentował to, co widział, rysując. W obozie znalazł kawałki węgla drzewnego i strzępy worków po cemencie – i szkicował na bieżąco to, co się działo. Tak powstało ponad osiemdziesiąt rysunków – prostych, dziecięcych, przejmujących, ukazujących ogromne zło, jakie spotkało ofiary nazizmu. Trzynastolatkowi udało się zachować najdrobniejsze szczegóły funkcjonowania zbrodniczego systemu obozów koncentracyjnych.

Po Holokauście Geve podjął próbę wyjaśnienia, co się stało. Najpierw chciał opowiedzieć o tym swojemu tacie. Jego ojciec drugą wojnę światową spędził w Anglii i nie był w stanie sobie wyobrazić, przez co przeszło jego dziecko. Oryginalne szkice nie przetrwały, ale Thomas zapamiętał, co znalazło się na skrawkach papieru, i ponownie zabrał się do rysowania. Potem spisał swoje wspomnienia. Przez kolejne kilkadziesiąt lat starał się opowiadać światu swoją historię. Dzięki doświadczeniom spisanym i narysowanym przez chłopca poznać można nie tylko prawdę o jednej z największych zbrodni w historii ludzkości, lecz także dowiedzieć się o tym, co pomagało przetrwać więźniom – o sile przyjaźni oraz wzajemnym poświęceniu.

„Często się mówi, że ci, którzy przeżyli Zagładę, milczeli po zakończeniu drugiej wojny światowej. To prawda, dla wielu cierpienie było zbyt duże, by do niego wracać, dla niektórych pozostaje takie do dziś. Ale liczni chcieli mówić. Obiecali współwięźniom, z których większość nie przeżyła, że będą dawać świadectwo. I próbowali, chociaż na przeszkodzie stawał im świat, który nie potrafi, a często nie chce słuchać”.

***
Thomas Geve – ur. 1929 r. w Niemczech inżynier, pisarz, ocalony z Holocaustu. Swoje wojenne doświadczenia opowiedział w książce „Chłopiec, który narysował Auschwitz”, kilku filmów dokumentalnych, licznych wywiadach oraz wykładach dla młodzieży. Mieszka w Izraelu.

 
Grupa Wydawnicza Foksal sp. z o.o,
ul. Domaniewska 48 02-672 Warszawa, 
tel. 22 828 98 08

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.