Od początku 2024 r. funkcjonuje krajowy tzw. podatek minimalny. Ministerstwo Finansów rozpoczęło już prace nad kolejnym tzw. globalnym podatkiem minimalnym, od największych korporacji. Musimy go wdrożyć, bo wynika z dyrektywy, a z jej wdrożeniem jesteśmy już spóźnieni – poinformował serwis Businessinsider.com.pl
Globalny podatek minimalny to tzw. podatek wyrównawczy. Chodzi o to, aby korporacje nie uciekały z zyskiem do krajów z niższym opodatkowaniem, ale żeby płaciły co najmniej 15 proc. podatku dochodowego
Musimy go wprowadzić, bo wynika z unijnej dyrektywy 2022/2523 - czytamy
To będzie już trzeci podatek minimalny w Polsce – stwierdzono w treści.
"W Ministerstwie Finansów trwają prace wewnętrzne nad przygotowaniem przepisów implementujących dyrektywę w sprawie zapewnienia globalnego minimalnego poziomu opodatkowania międzynarodowych grup przedsiębiorstw oraz dużych grup krajowych w Unii" — wyjaśnił resort w odpowiedzi na pytania PAP Biznes.
MF dodało, że w pierwszym kwartale tego roku powinien zostać opublikowany projekt w tej sprawie, a zmiany mają wejść w życie od 1 stycznia 2025 r. – napisano.
W Polsce to będzie już trzeci podatek określany jako minimalny. Od początku 2024 r. obowiązuje bowiem w CIT podatek od firm, które mają niską rentowność lub wykazują stratę (przez trzy lata). Od kilku lat funkcjonuje również tzw. podatek minimalny od nieruchomości (podatek od przychodów z budynków o wartości ponad 10 mln zł) – podano w treści.
Przypomniano, że globalnym podatkiem będą obciążone największe międzynarodowe grupy kapitałowe (o przychodach rocznych co najmniej 750 mln euro na poziomie skonsolidowanym) – wyjaśniono dalej.
Będzie to podatek wyrównawczy. W uproszczeniu będziemy go liczyć jako różnicę między faktycznie zapłaconym podatkiem w danym kraju przez spółkę lub grupę (wysokość podatku jest liczona na poziomie danej jurysdykcji) a podatkiem, jaki byłby należny przy zastosowaniu stawki 15 proc.
Obowiązek zapłaty powstanie, gdy efektywna stawka podatkowa z danej grupy kapitałowej w danym kraju będzie niższa niż 15 proc. W takim przypadku trzeba będzie dopłacić różnicę między podatkiem faktycznie zapłaconym a stawką 15 proc. Innymi słowy, chodzi o to, aby globalne korporacje płaciły minimum 15 proc. podatku dochodowego, niezależnie w którym kraju wypracowują zysk – stwierdzono.
Agnieszka Wnuk, doradczyni podatkowa, partnerka w Quidea, wyjaśniła, że globalny podatek minimalny mogą zapłacić zarówno grupy kapitałowe działające w Polsce, jak i polskie grupy działające za granicą.
— Jeśli Polska wdroży przepisy, to taka możliwość będzie, w zależności od tego, w jakich jurysdykcjach będą pozostałe spółki, czy będą tam wdrożone przepisy o podatku minimalnym i jaki będzie efektywny poziom opodatkowania — mówiła ekspertka Quidea.
Podatek może też dotyczyć np. grup kapitałowych ze spółką dominującą w Polsce, jeśli okazałoby się, że efektywny poziom opodatkowania obliczony według specjalnych reguł określonych w dyrektywie nie przekroczyłby 15 proc. w jakiejś jurysdykcji (za granicą).
— Mając na uwadze zainteresowanie grup międzynarodowych tematem oraz zapytania z zagranicznych spółek z grupy, mogę powiedzieć, że pomimo dosyć wysokiego progu obrotów na poziomie grupy, które są konieczne, aby podlegać podatkowi (750 mln euro), przypadków grup podlegających opodatkowaniu wcale nie będzie mało — stwierdziła Agnieszka Wnuk.
Polska miała czas na wdrożenie globalnego podatku minimalnego, czyli dyrektywy Rady (UE) 2022/2523 z 14 grudnia 2022 r. do 31 grudnia 2023 r. Zapowiedzi MF oznaczają, że zmiany w Polsce wejdą w życie z rocznym opóźnieniem (od 1 stycznia 2025 r.). Co to oznacza?
— Z perspektywy firm oznacza to przede wszystkim niepewność, a także ryzyko, że podatek zostanie nałożony na daną grupę w innym państwie, które już wdrożyło przepisy. Polskie spółki z takich grup spotykają się natomiast z oczekiwaniem, że poniosą koszt podatku minimalnego, jeśli to z powodu niższego efektywnego opodatkowania w Polsce wystąpi podatek wyrównawczy do zapłaty w innym państwie – tłumaczyła w podsumowaniu Agnieszka Wnuk.
Źródło: Businessinsider.com.pl
Foto: S.O.S. dla gospodarki // Mongta Studio / Shutterstock